FMC dla dużych i małych

Pomimo dominacji w branży FMC dużych producentów, mających za sobą liczne grupy badawcze i tysiące inżynierów, mniejsze firmy również opracowują swoje, często autorskie idee łączenia sieci stacjonarnych z mobilnymi. Głównym polem do popisu dla takich spółek, jak Funkwerk Enterprise Communications, Belkin czy Zultys Technologies, jest tworzenie central VoIP oraz wielozadaniowych routerów, dzięki którym małe i średnie przedsiębiorstwa również będą mogły zainwestować w usługi Fixed-Mobile Convergence.

Wśród spółek, posiadających własne rozwiązania FMC, znajduje się m.in. krakowska firma AVSystem. W asortymencie jej produktów znajdują się uniwersalne bramy dostępowe, współpracujące z niemal każdą centralką telefoniczną na rynku. Jest to rozwiązanie pośrednie, pomagające obniżyć koszty wdrożenia nowych usług (brak konieczności wymiany całej infrastruktury sieciowej). Firma dysponuje urządzeniami zarówno dla małych, jak i średnich oraz dużych przedsiębiorstw (również operatorów). Zainstalowanie produktów AVSystem w firmie nie wpłynie na zmianę numeracji telefonów i związanych z tym przyzwyczajeń pracowników, a pozwoli zredukować koszty połączeń (również międzynarodowych oraz do sieci komórkowych). Rozwiązania krakowskiej spółki są już obecne w kilku ogólnopolskich firmach.

Rynek rozwiązań Fixed-Mobile Convergence rozwija się najszybciej na zachodzie Europy i w USA. Można zatem przypuszczać, że z chwilą dalszej konsolidacji spółek telekomunikacyjnych, wymiany technologii i rosnącej z dnia na dzień konkurencji usługi FMC staną się bardziej popularne również w Polsce.


TOP 200