FMC dla dużych i małych

FMC dla dużych i małych
Telefony hybrydowe Alcatel-Lucent udostępniają większość właściwości, spotykanych dotychczas jedynie w telefonach stacjonarnych (np. skrócony plan numeracyjny dostępny wewnątrz firmy, telekonferencje z udziałem wielu abonentów, dostęp do katalogów korporacyjnych i połączenia z operatorem). Połączenia odbywają się bez względu na aktualne miejsce pobytu pracownika (podróż służbowa, telepraca, obecność w firmie) i są realizowane w technologii VoIP na bazie sieci GSM oraz lokalnych sieci bezprzewodowych (WLAN). System automatycznie oraz bezprzerwowo przełącza użytkownika pomiędzy sieciami stacjonarnymi, komórkowymi oraz wewnątrz budynków, odpowiednio do miejsca jego aktualnego pobytu. Dla firmy oznacza to znaczącą redukcję kosztów, ponieważ połączenia są najczęściej realizowane przez sieci stacjonarne, a przekierowania do sieci komórkowych następują tylko wówczas, gdy zachodzi taka konieczność. Wszystkie połączenia telefoniczne (zarówno krajowe, jak i zagraniczne) oraz transmisja danych pomiędzy pracownikami mającymi dostęp do korporacyjnej wirtualnej sieci prywatnej (VPN) są realizowane w jednej wiązce ruchu (dostawca usług może ją zwolnić od opłat), bez względu na to czy pracownicy znajdują się w biurze czy w podróży.

Inwestycja British Telecom może być pewnym odniesieniem dla innych operatorów, ponieważ Enterprise FMC jest jedynie częścią budowanej kosztem 17 mld USD przez BT sieci następnej generacji (21st Century Network). Projekt będący przykładem strategicznego myślenia o przyszłych wymaganiach stawianych telekomunikacji ma być zakończony w 2010 r.

FMC dla dużych i małych

Sławomir Wolf

W Polsce jednym z integratorów rozwiązań FMC Alcatel-Lucent (a także m.in. Cisco i Nortel) jest spółka NextiraOne. Firma opracowała rozwiązanie NextiraOne-Phone, skierowane zarówno do klientów korporacyjnych, jak i operatorów. W przypadku tych pierwszych, dysponujących popularnymi centralami Alcatel-Lucent OmniPCX Enterprise, implementacja usług Fixed-Mobile Convergence sprowadza się do wykonania czysto programowych czynności (bez instalacji dodatkowego sprzętu). Rozwiązanie dostępne jest w pakietach po 5 licencji.

Jak twierdzą przedstawiciele firmy, mimo wielu zapytań i pokazów realnego działania usług FMC, na polskim rynku popyt na te rozwiązania jest dość niski (szczególnie wśród dużych firm, które mogą sobie pozwolić na zakup drogich, kompleksowych platform IMS). Doświadczenia specjalistów z NextiraOne w tym względzie potwierdzają m.in. analitycy polskiego oddziału IDC, którzy twierdzą, że obecnie Fixed-Mobile Convergence to bardziej hasło niż rzeczywiste przedsięwzięcie. Z dużym prawdopodobieństwem, w niedalekiej przyszłości ten stan rzeczy ulegnie jednak zmianie, choćby ze względu na rosnącą konkurencję na rynku telekomunikacyjnym w Unii Europejskiej.

Sławomir Wolf dyrektor działu technicznego AVSystem

Przenikanie się usług w telekomunikacyjnych rozwiązaniach biznesowych wydaje się nieuniknione. Kadra zarządzająca i pracownicy zyskują narzędzie, które pozwala im pracować pod jednym numerem telefonicznym i realizować z niego połączenia, zarówno przez aparat w biurze, bramkę w domu czy telefon komórkowy. Nasza korporacyjna platforma telefonii IP VoiceIP-PBX pozwala na taką współpracę. Wszystkie punkty styku z tradycyjną siecią telefoniczną mogą zostać włączone do systemu. System automatycznie wybiera optymalną ścieżkę połączenia. Platforma pozwala przypisać pojedynczemu użytkownikowi wiele numerów telefonicznych (z numeracji sieci komórkowej czy stacjonarnej). Dodatkowo umożliwia ona terminację ruchu (lub wybranej części) u operatorów VoIP, co jeszcze bardziej pozwala obniżyć koszty telekomunikacyjne. Firma zyskuje narzędzie operatorskie, udostępniając użytkownikom wiele usług dodanych (poczta głosowa, billingi, konfiguracja parametrów i przekierowań niezależnie przez każdego użytkownika). Co ważne wdrożenie FMC w korporacji nie musi oznaczać pozbywania się przez nią już istniejących rozwiązań telekomunikacyjnych (centrale, call centers, IVR). Obniża to znacząco koszty wdrożenia w firmie i pozwala w przyszłości całkowicie przejść na telefonię IP. W drugim kwartale roku przedstawimy moduł obsługujący telefony komórkowe - VoiceIP-mobile. W biurze użytkownik będzie mógł rozmawiać przez telefon komórkowy, wykorzystując łącza firmy (i dużo niższe stawki), poza nim transmisja realizowana będzie pakietowo. Firmy, chcąc zwiększać swój potencjał, muszą migrować w stronę rozwiązań telefonii IP, która z czasem stanie się kolejnym systemem informatycznym w pełni zintegrowanym z pozostałymi (poczta głosowa dociera e-mailem, ujednolicona książka adresowa, zarządzanie połączeniami przez komputer PC).

NextiraOne Polska wdrożyła dotychczas FMC m.in. w swojej korporacji oraz w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych (dla 80 pracowników mobilnych). Firma posiada rozwiązania także dla operatorów GSM oraz sieci wirtualnych (MVNO - Mobile Virtual Network Operator). Niedawno w Polsce pojawił się pierwszy z takich operatorów (mBank, umowa z Polkomtelem), który już zaczął oferować usługi. Umowy o świadczenie takich rozwiązań podpisali także: Polsat Cyfrowy (porozumienie z PTC) oraz Avon (umowa z PTK Centertel). Rozwiązanie NextiraOne, według danych producenta, zapewnia dostępność na poziomie 99,999%, pozwala na budowę sieci obsługujących maksymalnie 200 tys. linii konwergentnych oraz umożliwia dzielenie zasobów pomiędzy firmami (Multi-Tenancy).

Do grona znaczących, światowych dostawców rozwiązań konwergentnych zaliczyć należy koncern Avaya. Od chwili wydzielenia jej ze struktur dawnego Lucent Technologies (2000 r.) firma konsekwentnie umacnia się na rynku telefonii IP i zaawansowanych aplikacji komunikacyjnych dla przedsiębiorstw. W październiku 2005 r. Avaya wygrała przetarg na pięcioletni kontrakt z ABN AMRO, dotyczący migracji infrastruktury sieciowej znanego międzynarodowego banku do świata IP.

FMC dla dużych i małych

Bramy dostępowe AVSystem, łączące tradycyjną telefonię z VoIP dla małych i średnich firm.

W ubiegłym roku koncern był oficjalnym dostawcą telekomunikacyjnych rozwiązań konwergentnych (telefonów IP, bram medialnych, serwerów i punktów dostępowych Wi-Fi) podczas piłkarskich mistrzostw świata (2006 FIFA World Cup, Niemcy). Spółka jest jednym z głównych producentów i integratorów tego typu aplikacji w Ameryce Północnej. W Polsce, mimo braku wyraźnych tendencji sprzyjających rozwojowi usług Fixed-Mobile Convergence, Avaya, we współpracy z Extreme Networks i fińską Nokią, zorganizowała pokaz swoich rozwiązań IP. W specjalnej ciężarówce, przypominającej dobrze wyposażone laboratorium techniczne, zaprezentowano możliwości usług FMC na przykładzie smartfonów Nokia series 60.

FMC dla dużych i małych

Dariusz Bogusz

Bogatą ofertą, skierowaną przede wszystkim do przedsiębiorstw i operatorów chcących zwiększyć zakres oferowanych przez siebie usług opartych na sieciach IP, dysponuje koncern Siemens. Rozwiązanie IMS@vantage, będące wielousługową platformą multimedialną, opartą na protokole SIP, pozwala przesyłać dane między różnymi typami sieci, czyniąc je bardziej uniwersalnymi. Pokazu możliwości platformy IMS@vantage dokonano w połowie ubiegłego roku m.in. w jednym z amerykańskich ośrodków grupy medialnej Time Warner. Uczestnicy prezentacji mieli okazję zapoznać się z realnym wymiarem integracji tradycyjnych sieci z komutacją łączy z sieciami pakietowymi (podczas demonstrowania gier online na wielu różnych terminalach). Time Warner planuje wdrożenie rozwiązania IMS@vantage, aby zwielokrotnić zakres oferowanych przez siebie usług rozrywkowych, opartych na sieciach IP, skierowanych przede wszystkim do młodszych odbiorców. Dla najbardziej wymagających korporacji Siemens Enterprise Communications przygotował swój sztandarowy produkt - HiPath 8000, zintegrowany system komunikacji IP w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie działa na serwerach IBM eServer xSeries, przy użyciu systemu operacyjnego SuSe Linux i dysponuje rozbudowanymi funkcjami konwergencji sieci (szczególnie po połączeniu z serwerem IP Unity). Posiada także zaawansowane elementy chroniące infrastrukturę sieciową przedsiębiorstwa przed awarią (klastrowanie oprogramowania, failover, redundancja najważniejszych urządzeń i łączy).

Dariusz Bogusz kierownik produktu w Siemens Enterprise Communications Sp. z o.o.

Najważniejszym kryterium stawianym przez polski rynek przy wdrażaniu rozwiązań FMC jest wciąż cena. To dobrze, pod warunkiem że mimo wszystko odpowiednio przemyśli się strategię komunikacyjną dla firmy. Naszym zdaniem nie należy podchodzić do tematu radykalnie, tj. wymieniać całego sprzętu od razu, a jedynie tak dostosować istniejącą infrastrukturę, aby spełniała założenia mobilności. Częstym błędem firm zaawansowanych technologicznie jest wdrażanie nowinek telekomunikacyjnych bez realnego zapotrzebowania biznesowego. A czasem wystarczy proste obliczenie na jednej kartce - czy zakup faktycznie będzie nam potrzebny? Podsumowując, sugerujemy instalację nowoczesnych platform SIP PBX oraz stosownych aplikacji, które oferują ewolucyjne dojście do pełnej konwergencji oraz wdrożenie usług, np. One Number Service, gdy zajdzie potrzeba biznesowa. W Polsce widzimy zainteresowanie usługami FMC wśród dwóch grup przedsiębiorstw: dużych firm, które stać na posiadanie własnej infrastruktury IMS (dość nikły popyt) oraz małe spółki, zainteresowane konwergencją czysto usługowo (większe zainteresowanie). Obawy firm najczęściej związane są z zagadnieniem bezpieczeństwa.

I nie chodzi tu o zwykłe szyfrowanie, ale o właściwą dostępność usługi umożliwiającą realizację usługi biznesowej. Chodzi głównie o to, by usługa była dostępna, poufna, niezaprzeczalna i weryfikowalna. Ważne jest, aby aplikacje FMC realizowały politykę bezpieczeństwa zgodnie z założeniami firmy. Operatorzy telekomunikacyjni, oferujący takie usługi, z reguły skupiają się na zapewnieniu dostępności usługi, natomiast po stronie przedsiębiorstwa zostawiają obowiązek stworzenia i zarządzania polityką bezpieczeństwa. Dlatego, jako Siemens, staramy się oferować zarówno zaawansowane systemy do zarządzania bezpieczeństwem korporacyjnym, jak i integracją obecnych systemów i infrastruktury wraz z nowymi platformami.


TOP 200