FCC umieściło firmę Kaspersky na czarnej liście

FCC (US Federal Communications Commission; Amerykańska Federalna Komisja ds. Komunikacji) dodała rosyjską firmę Kaspersky do krajowej listy wymieniającej podmioty, które zagrażają bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych. To pierwszy tego rodzaju przypadek, gdyż do tej pory na liście tej znajdowały się tylko chińskie firmy.

Firma Kaspersky znalazła się na tej liście w towarzystwie takich chińskich producentów sprzętu elektronicznego, jak China Mobile International, China Telecom, Huawei czy ZTE. Podmioty umieszczone na tej liście mają zakaz kupowania części i komponentów od firm amerykańskich bez zgody rządu.

W odpowiedzi na ten krok firma Kaspersky opublikowała komunikat, w którym oskarża amerykańską agencję o to, że podjęła tę decyzję wyłącznie z powodów politycznych, a nie merytorycznych. Czytamy w nim, „Ta decyzja nie jest oparta na żadnej ocenie technicznej naszych produktów. Nasza firma zapewnia partnerów i klientów o wysokiej jakości i integralności oferowanych przez nas produktów i deklaruje gotowość współpracy z agencjami rządowymi USA w celu rozwiązania wszystkich problemów".

Zobacz również:

  • Włosi nie chcą bota ChatGPT
  • Kolejny kraj dołączył do sankcji nałożonych na Chiny
  • Czy możemy ufać rosyjskiej firmie Kaspersky?

Firma Kaspersky wysłała niedawno podobną skargę do rządu niemieckiego, konkretnie do Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Informacji, który również opublikował komunikat ostrzegający użytkowników, aby unikali korzystania z produktów i usług firmy Kaspersky. W skardze Kaspersky zarzuca rządowi niemieckiemu, że jest to działanie czysto polityczne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200