FBI twierdzi, że rosyjscy hakerzy skanują amerykańskie systemy energetyczne

Wydział Cybernetyczny FBI uważa, że bezpieczeństwo USA jest w tej chwili poważnie zagrożone

FBI twierdzi, że rosyjscy hakerzy skanują amerykańskie systemy energetyczne

ItNevierEnds/ Pixabay

„Zagrożenie ze strony Rosji w sensie kryminalnym, w sensie państwa narodowego, jest bardzo, bardzo realne - i aktualne”, powiedział Bryan Vorndran, asystent dyrektora w wydziale cybernetycznym FBI, podczas wczorajszego przesłuchania przed panelem Izby Reprezentantów USA. I dodał, że „rosyjscy hakerzy skanują systemy firm energetycznych i innej infrastruktury krytycznej w Stanach Zjednoczonych, a sponsorowane przez państwo hakerstwo ze strony Rosji stanowi obecnie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA”.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę (czyli od 24 lutego), Biały Dom i Departament Sprawiedliwości ostrzegały amerykańskie firmy przed informacjami wywiadowczymi sugerującymi, że Rosja podejmuje wczesne kroki w celu ewentualnego przeprowadzenia cyberataków.

Zobacz również:

  • Rynek zalewany jest bateriami niewiadomego pochodzenia
  • Scareware, leakware i cryptoransomware – inwencja cyberprzestępców
  • Rosja obchodzi sankcje, aby pozyskać układy scalone

Vorndran powiedział organowi rządowemu, że „przypadki skanowania przez Rosjan” sieci w amerykańskim sektorze energetycznym nasiliły się w ostatnim czasie, i stwierdził, że taka działalność stanowi rekonesans ze strony Rosji, której celem jest próba zrozumienia mechanizmów obronnych firmy oraz tego, czy posiada ona podatności, które mogłyby zostać wykorzystane.

„Jest to niezwykle ważna część całości ataków” - zauważył, dodając w dalszej części zeznań, że Rosja jest „jednym z dwóch najzdolniejszych cyberprzestępców, z jakimi mamy do czynienia na całym świecie” i „groźnym przeciwnikiem”.

W zeszłym roku, na długo przed atakiem Rosji na Ukrainę, prezydent USA Joe Biden otwarcie ostrzegł prezydenta Rosji Władimira Putina, że pewna infrastruktura krytyczna powinna być „niedostępna" dla cyberataków.

Ostrzeżenie to odnosiło się do 16 różnych rodzajów infrastruktury - było to oczywiste nawiązanie do 16 sektorów uznanych za krytyczne przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA, w tym telekomunikacji, opieki zdrowotnej, żywności i energii. Od tego czasu Vorndran poinformował organy rządowe, że wie o firmach zajmujących się oprogramowaniem, które między innymi stały się celem ataków” „Niektóre z tych 16 sektorów infrastruktury krytycznej są zagrożone. Nie mogę powiedzieć, które z nich konkretnie”.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200