FBI kontra piraci

Policja federalna USA podjęła po raz pierwszy działanie przeciwko firmie zajmującej się nielegalną sprzedażą programów użytkowych.

Policja federalna USA podjęła po raz pierwszy działanie przeciwko firmie zajmującej się nielegalną sprzedażą programów użytkowych.

Davy Jones Locker była "elektroniczną skrzynką kontaktową" (bulletin board) i swym subskrybentom wysyłała programy użytkowe za roczną opłatą 99 USD. W ten sposób można było otrzymać ponad 200 programów napisanych przez tak renomowane firmy jak Borland International, Inc., IBM, Microsoft Corp., Lotus Development Corp., Software Publishing Corp., Symantec Corp., WordPerfect Corp., Autodesk, Inc. i Fox Software, Inc. Davy Jones Locker obejmowała swymi usługami 36 stanów i 11 krajów. Jej działalność obserwowana była od jakiegoś czasu przez Software Publishers Association zajmującą się tropieniem piractwa, ale stowarzyszenie było do niedawna bezsilne. Gdy tylko jednak Senat USA ogłosił ustawę S.893, uznającą piractwo softwarowe za wykroczenie ścigane przez prawo, SPA natychmiast zażądało, by policja podjęła praktyczne działania przeciw piratom. Sześciu agentów FBI zajęło rankiem biuro Davy Jones Locker i przejęło wszystkie dokumenty i materiały firmy: komputery osobiste, modemy, księgi rachunkowe i programy. Nie aresztowano nikogo i nie przewiduje się wytoczenia sprawy subskrybentom firmy. Jej szef, Richard Kenadek, został oskarżony o złamanie prawa autorskiego i będzie odpowiadać z wolnej stopy. Sprawa Davy Jones Locker będzie miała charakter precedensowy. W USA działa kilka tysięcy elektronicznych skrzynek kontaktowych, i zdaniem SPA ponad sto spośród nich używa poczty elektronicznej do przekazywania pirackich programów swym odbiorcom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200