Exynos 9 Series 8895 – najnowszy, smartfonowy procesor firmy Samsung

Samsung poinformował w zeszłym tygodniu o uruchomieniu produkcji ośmiordzeniowego procesora Exynos 9 Series 8895, który znajdzie zastosowanie w smartfonach, systemach VR oraz w przemyśle motoryzacyjnym.

Niektórzy spekulują, że układ znajdzie się na wyposażeniu smartfona Galaxy S8, którego premiera powinna nastąpić już niedługo, najprawdopodobniej pod koniec marca. Exynos 9 Series 8895 zawiera nie tylko jednostkę CPU, ale gigabitowy modem LTE oraz oddzielny procesor, który wspiera funkcjonalności zapewniające bezpieczeństwo uruchamianym na smartfonie aplikacjom.

Procesor jest wytwarzany przy użyciu 10-nanometrowej technologii FinFET i jak zapewnia Samsung pracuje o 27% szybciej od procesorów poprzedniej generacji wytwarzanych przy użyciu technologii 14 nanometrów. Pobiera też od nich o ok. 40 procent mniej prądu.

Zobacz również:

  • Popularne smartfony z groźną luką w zabezpieczeniach [AKTUALIZACJA]
  • Intel może opóźnić premierę 3 nm układów Core
  • Samsung zaskakuje i aktualizuje smartfony z 2018 roku

Exynos 8895 obsługuje pliki graficzne za pomocą procesora Mali-G71 (ARM). Może zapisywać oraz odtwarzać obrazy wideo o rozdzielczości 4K UHD (120 ramek na sekundę). Wspiera przy tym system kompresji obrazów wideo VP9 oraz najnowsze kodeki, takie jak HEVC (H.265) i H.264.

Zainstalowany na pokładzie procesora modem LTE wspiera technologię 5CA (5 Carrier Aggregation) i może pobierać dane z szybkością 1 Gb/s, a wysyłać z szybkością 150 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200