Excel analityk

OLAP i Piviot Table

Excel 2000 ma interesujące narzędzie do analizy kostek OLAP. Tabela przestawna pozwala dodawać wymiary, ustawiać filtry czy przestawiać kolumny, wymiary itp. Może dodawać własne pola, które mają być wyliczane przy aktualizacji tabeli. Wszystkie te operacje są wykonywane za pomocą mechanizmu "przeciągnij i upuść".

Użytkownik może bez większych trudności przeglądać informacje na różnych poziomach agregacji. Niestety, w przypadku tabeli można naraz obserwować tylko dwa wymiary, a w przypadku wykresu - maksymalnie trzy. Brakuje także wygodnego narzędzia do szybkiego "zapisywania" raportu z ustalonymi parametrami (by np. utworzyć serię podobnych raportów). Tabela przestawna ma pewne ograniczenia - liczba pól danych i stron nie może przekraczać 256. Wszystkich elementów tabeli przestawnej nie może być więcej niż 8000. W znacznym stopniu natomiast rozbudowano różne sposoby formatowania tabeli przestawnej. Użytkownik może wybrać predefiniowany wzorzec (choć nie może, niestety, zapisać własnego) czy określić, by w tabeli pojawiły się wcięcia (wtedy nawet złożony raport jest czytelny).

Źródłem danych tabeli przestawnej może być albo serwer OLAP (o ile provider do tego serwera jest zgodny ze specyfikacją OLE DB for OLAP), albo dowolna relacyjna baza danych, a nawet plik tekstowy. Excel 2000 wcale nie musi mieć ciągłego dostępu do serwera. Może pracować na podstawie przygotowanych wcześniej kostek. Pozwala to, by z powodów bezpieczeństwa użytkownicy mieli dostęp tylko do wybranych podzbiorów danych.

Excel 2000 umożliwia połączenie w jednej tabeli przestawnej kilku różnych źródeł danych. Jednak w przypadku złożonych kostek takie łączenie nie jest wskazane, gdyż przeliczanie skomplikowanych kostek wymaga dużej mocy komputera. W przypadku łączenia danych w Excelu wszystkie obliczenia wykonuje ten komputer, na którym otwarty jest arkusz.

WWW

Duży nacisk położono na możliwość wykorzystania WWW . Nie jest to jak w Office 97/95, tylko możliwość eksportowania danych na strony HTML. Nowe możliwości wniosła obsługa XML.

Excel 2000 pozwala na publikowanie arkusza w intranecie w taki sposób, by inni użytkownicy mogli oglądać dane za pomocą przeglądarki. Na stronę HTML jest wstawiany specjalny obiekt, który wyświetla tabelę przestawną czy wykres. Można także określić zapisanie wykresu w postaci rysunku. W pakiecie Office 2000 jest wiele opcji pozwalających na sterowanie sposobem tworzenia stron WWW.

Po opublikowaniu arkusza w intranecie narzędzia Office Server Extension (specjalne rozszerzenia do serwera internetowego IIS) pozwalają przeprowadzić dyskusję w sieci na temat dokumentu. Mechanizm dyskusji pozwala, oprócz wymiany uwag na temat opublikowanej pracy, na prenumerowanie określonych elementów, m.in. można zażądać informacji o zmianach w arkuszu. Dzięki temu że "wewnętrznym" formatem Excela jest XML i istnieje możliwość "naturalnego" zapisywania wykresów jako plików graficznych, Excel 2000 może być używany jako narzędzie do tworzenia wykresów po stronie serwera, w odpowiedzi na żądanie przychodzące ze strony np. skryptu ASP. Wykorzystując podstawowe mechanizmy automatyzacji, można opracować wykres i opublikować go w sieci wysyłając do przeglądarki odpowiednie strony.

Zwykłe zmiany

W wersji Excel 2000 wprowadzono wiele zmian usprawniających prace grupową czy wykorzystanie intranetu. Jednocześnie poprzez rozszerzenie możliwości korzystania z różnych źródeł danych Excel stał się wygodnym narzędziem analitycznym. Jednak "zwykły" użytkownik nie zauważy wielu zmian. Tak naprawdę nadal ma do dyspozycji ten sam zestaw dobrze mu znanych formuł.


TOP 200