Exatel uruchamia sieci WiMAX

Kraków i Warszawa to pierwsze miasta, w których Exatel zamierza uruchomić usługę dostępu do Internetu w technologii WiMAX.

Kraków i Warszawa to pierwsze miasta, w których Exatel zamierza uruchomić usługę dostępu do Internetu w technologii WiMAX.

Dalsze plany obejmują pokrycie zasięgiem tej sieci 19 kolejnych miastdo połowy 2007 r. Projekt pochłonie 80 mln zł. Docelowo WiMAX oferowany przez Exatela ma być dostępny w 37 miastach. Jeszcze we wrześniu Exatel rozpocznie podpisywanie umów z klientami na usługi dostępu do Internetu i połączeń telefonicznych opartych na VoIP. W zależności od reakcji rynku Exatel zadecyduje o ostatecznym kształcie oferty. Pierwsze przychody z usług WiMAX spodziewane są w przyszłym roku. Operator zakłada pozyskanie kilkunastu tysięcy klientów.

Przypomnijmy, Exatel startował w maju br. w przetargu na rezerwacje lokalnych częstotliwości 3,6-3,8 GHz. Miały one także zostać wykorzystane do oferowania usług WiMAX. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) unieważnił jednak 317 postępowań przetargowych ze względu na uchybienia formalne, jakie zaistniały w dwuetapowym postępowaniu prowadzonym przez oddziały UKE.

Plany wobec WiMAX ma także Netia. Operator ten - bazując na sprzęcie dostarczonym przez Alcatela - planuje uruchomienie do końca br. tego typu sieci w kilkudziesięciu miastach Polski. Budowę sieci dostępowych w technologii WiMAX planuje także amerykańska firma Clearwire. Pierwsze tego typu usługi tej firmy mają być udostępnione klientom w 2007 r.


TOP 200