Exatel czwartym operatorem?

Po fuzji dokonanej 1 października 2004 r. między Bankowym Przedsiębiorstwem Telekomunikacyjnym Telbank SA a przedsiębiorstwem Tel-Energo SA, spółki telekomunikacyjnej koncernu energetycznego Polskie Sieci Energetyczne (PSE), powstała w Polsce jedna z największych firm telekomunikacyjnych o egzotycznej nazwie Exatel. Dysponuje ona drugą co do wielkości siecią światłowodową w Polsce o długości ponad 15 tys. km.

W sektorze telekomunikacyjnym duży potencjał koncernu PSE, z zainstalowanymi wzdłuż linii energetycznych światłowodami, wydaje się być niewykorzystany. Firma od lat skupia się przede wszystkim na dzierżawieniu własnych łączy światłowodowych krajowym podmiotom i operatorom, co przynosiło dotąd korzyści finansowe, jednak niewspółmierne do możliwości tak rozległej sieci krajowej.

Nowy impuls w rozwijaniu sektora telekomunikacyjnego Exatel może znaleźć na rynku komórkowym, który mimo szybkiego wzrostu nadal jest nienasycony. Polska z penetracją ponad 55% abonentów komórkowych (udział abonentów komórkowych w całej populacji) plasuje się w ogonie komórkowym krajów europejskich, mimo że telefonia 2G nadal się szybko rozwija. W kraju narasta potrzeba tworzenia nowych traktów o dużej przepływności, niezbędnych do łączenia kolejnych bazowych stacji nadawczo-odbiorczych zarówno w systemach GSM, jak i we wdrażanych obecnie rozwiązaniach trzeciej generacji UMTS (WCDMA).

Zobacz również:

  • SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?

Spółka Exatel jest teraz w 65% właścicielem niezależnego operatora NOM, który przed laty przegrał decydującą batalię z TPSA na rynku telefonii międzymiastowej. Doświadczenia zdobyte w tym sporze przez NOM będą przydatne w pozyskiwaniu nowych abonentów telefonii stacjonarnej, których pod koniec tego roku operator zamierza pozyskać w liczbie około 200 tys. Firma startuje z kompleksową ofertą dla sektora korporacyjnego, bankowo-finansowego, energetycznego oraz administracji państwowej. Exatel wspólnie z operatorem NOM zamierza jednak rozszerzyć ofertę w zakresie sprzedaży usług telekomunikacyjnych również dla klienta indywidualnego, co jest nowym elementem w porównaniu z ofertą NOM.

Na polskim rynku telekomunikacyjnym wciąż jest wolne miejsce dla czwartego (nawet piątego) operatora komórkowego, który mając do dyspozycji odrębną infrastrukturę sieci szkieletowej o ogólnokrajowym zasięgu, mógłby skuteczniej konkurować z pozostałymi. Nawet jeśli Exatel nie deklaruje wprost, że będzie się ubiegał o pozycję czwartego operatora sieci komórkowej GSM/UMTS, wykorzystanie jego sieci do tworzenia nowej infrastruktury komórkowej wydaje się bardzo prawdopodobne. Taka operacja umożliwiłaby częściowe obniżenie kosztów eksploatacyjnych nowemu operatorowi, a tym samym jego konkurencyjne wejście do hermetycznego klubu dostawców łączności komórkowej w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200