Ewolucja w sieciach NGN

Platforma dla operatorów

Ewolucja w sieciach NGN

Zachowanie poziomu jakości usług (QoS)

Sieci NGN umożliwiają operatorom świadczenie zróżnicowanych usług w oparciu o wspólną infrastrukturę opartą na protokole IP. Sieci te pozwalają na przenoszenie dotychczasowych usług (np. telefonicznych) na platformę IP, co stanowi istotny element konwergencji telekomunikacyjnych sieci operatorskich. Aby sprostać rosnącemu od lat popytowi na usługi związane z dostępem szerokopasmowym, operatorzy rozwinęli ponad miarę pojemność sieci szkieletowych, które po osłabieniu koniunktury teleinformatycznej mają teraz nadmiar mocy transportowej. Obecnie stoją oni przed problemem optymalnego wykorzystania istniejących rozwiązań, bez ponoszenia dodatkowych kosztów inwestycyjnych. Takie możliwości stwarzają im sieci NGN.

Dla operatorów telekomunikacyjnych nowa architektura sieci NGN obejmuje trzy obszary utożsamiane jako:

  • konwergencja sieci - w ramach której różnorodne sieci są tworzone w oparciu o wspólną, wydajną i bardziej ekonomiczną infrastrukturę IP;
  • konwergencja usług klasy Triple Play - gdzie potrzebne są zaawansowane narzędzia do zarządzania aplikacjami i abonentami, związane ze świadczeniem usług opartych o transmisję danych, głosu i wideo, zarówno dla abonentów stacjonarnych, jak i bezprzewodowych;
  • konwergencja aplikacji - w której upowszechnienie nowych możliwości oraz nowych urządzeń abonenckich daje operatorom podstawy świadczenia nowych, bardziej dochodowych usług.
Przed operatorami pojawiają się więc nowe wyzwania, gdyż sieć NGN, oprócz zapewnienia odpowiedniego poziomu usług klientom, musi generować dochody dla operatora oraz redukować koszty utrzymania sieci. Taka platforma zwykle integruje wiele różnych technologii w jedno uniwersalne rozwiązanie sieciowe, zapewniające obsługę pełnej gamy funkcji wymaganych przez użytkownika i operatora. Rozwiązaniem jest przenoszenie przez operatorów różnorodnych usług na wspólną platformę sieciową IP/MPLS, co umożliwia im obniżenie kosztów budowy i obsługi infrastruktury komunikacyjnej.

Trzy rodzaje usług

W sieciach nowej generacji z etykietowaniem MPLS są udostępniane zarówno usługi podstawowe, jak i zaawansowane. Do tej pory największe zainteresowanie operatorów wzbudzały trzy podstawowe rodzaje usług: wąskopasmowe usługi głosowe, transportowe usługi IP danych oraz usługi łączone, oznaczane też jako zintegrowane. Zbiór usług wąskopasmowych zawiera obsługę tradycyjnych aplikacji głosowych dostępnych w sieciach stałych i telefonii ruchomej, usługi cyfrowe z integracją ISDN oraz realizacja połączeń typu centrex (IP centrex). Aplikacje wąskopasmowe obejmują także sterowanie zgłoszeniami głosowymi, implementowanie usług dodatkowych, wdrażanie usług sieci inteligentnej oraz taryfikowanie połączeń.

Druga grupa usług związana z transmisją IP lub przekazem danych jest czymś więcej niż tylko zwykłym transportem informacji, z takimi funkcjami, jak dostęp do Internetu czy poczty elektronicznej. Obejmuje ona także usługi sieci inteligentnej IN w komunikacji protokołem IP, usługi katalogowe oraz standaryzację procesów jakościowych QoS i uwierzytelnianie.

Trzeci rodzaj usług łączonych (lub zintegrowanych) zawiera aplikacje powstające w wyniku łączenia funkcji przesyłania głosu i danych. Podobnie jest w przypadku tradycyjnych usług głosowych, które można rozbudowywać, dodając do nich przesyłanie danych (powiadamianie o połączeniu, przesyłanie danych, zarządzanie profilami abonentów, zintegrowane przesyłanie wiadomości, usługi w lokalizacji bramy sieciowej, płatności za surfowanie po Sieci czy rozmowy przez Internet).

W rozwiązaniach najbardziej zaawansowanych dominuje przekaz obrazu w czasie rzeczywistym, który można łączyć z innymi usługami jednocześnie. Dla takich multimedialnych potrzeb stosuje się złożone rozwiązania implementowane w środowisku obsługi danych. Dotyczy to w szczególności sieci z protokołem IP, które podwyższają wymagania w zakresie sterowania usługami. Poza tym niezbędne jest rozszerzenie wymagań stawianych usługom głosowym, a dotyczących sterowania i nadzoru w czasie rzeczywistym - na usługi multimedialne.

Aplikacje Triple Play

Ewolucja w sieciach NGN

Szerokopasmowa infrastruktura usługi Triple Play

Spadek zysków osiąganych z tradycyjnych usług głosowych skłania operatorów do poszukiwania rozwiązań, dzięki którym będą mogli nie tylko utrzymać swych klientów, ale i zapewnić ich dalszy przyrost. Rozszerzanie sieci i aplikacji szerokopasmowych już w tej chwili jest głównym obszarem inwestowania operatorów telekomunikacyjnych, telewizji kablowej i innych dostawców usług telekomunikacyjnych. Strategia szerokopasmowego dostępu do sieci przez indywidualnych klientów zakłada korzystanie z modelu usługowego Triple Play, w którym poprzez metropolitalną sieć Ethernetu lub przez sieć dostępową xDSL można korzystać w czasie rzeczywistym jednocześnie z transmisji głosu, danych i aplikacji wideo dostarczanych przez jednego dostawcę. Istotą rozwiązania takiego Metro Ethernetu w szkielecie sieci jest realizacja otwartej architektury systemu komunikacyjnego z gwarantowanym poziomem jakości QoS dla zdalnie serwowanych usług.

Aplikacje Triple Play umożliwiają abonentom odbiór różnorodnych usług szerokopasmowych, obejmujących dostęp do Internetu z szybkością 1/10/100 Mb/s, przekaz setek kanałów telewizyjnych TV, realizację usług wideo na żądanie (VoD), dostęp do funkcji wirtualnego magnetowidu z filmoteki dostawcy (w miejsce dotychczasowych wypożyczalni kaset wideo), prowadzenie wideokonferencji tematycznych i specjalistycznych oraz realizację interaktywnych aplikacji obrazowych czy gier sieciowych, a także usług telefonii IP (VoIP) i wideotelefonii. Ważnym elementem tych zastosowań jest utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa sieci lokalnej, w celu zachowania prywatności dostarczanych usług. Narastająca powszechnie penetracja optycznych i miedzianych łączy szerokopasmowych w kierunku abonenta staje się motorem rozwoju tej usługi.

Operatorzy telekomunikacyjni już dostarczają przez stałe łącza szerokopasmowe nie tylko usługi związane z Internetem. Coraz częściej rozszerzają oni swoją działalność o usługi telewizyjne bądź wideo, dotąd znajdujące się w gestii operatorów telewizji kablowej CATV. Oprócz nich sprzedają oni także dostęp do muzyki, filmów, wideoklipów, serwerów gier komputerowych oraz co ciekawszych i płatnych serwisów tematycznych czy sportowych lub przekazów telewizji cyfrowej. Prekursorem tego typu usług jest włoski operator sieci metropolitalnej FastWeb, który świadczy obecnie takie usługi dla ponad 8 mln abonentów z Mediolanu i okolic.


TOP 200