Ewolucja technologii telekomunikacyjnych

<hr size=1 noshade>Herald Eggers, wiceprezes Siemens sp. z o.o., dyrektor branży ICN

Ewolucja technologii telekomunikacyjnych
Najistotniejszym zjawiskiem w rozwoju telekomunikacji ubiegłej dekady była konwergencja, której odzwierciedleniem jest wdrażanie sieci następnej generacji NGN. Sieci te udostępniają klientom zaawansowane usługi w technologii IP oraz gwarantują ten sam poziom zabezpieczeń, jaki oferują tradycyjne systemy łączności głosowej. Podstawą ich działania są instalowane od kilku lat szerokopasmowe sieci szkieletowe oraz platformy optyczne zapewniające gigabitowe przepływności, zupełnie nieosiągalne jeszcze przed kilkunastoma laty. Wdrażane obecnie sieci optyczne już oferują niemal nieograniczoną przepustowość i stale biją rekordy szybkości transmisji, stając się stopniowo podstawowym składnikiem infostrady przyszłości. Nowe wielousługowe technologie przekazu są w stanie sprostać narastającym wymaganiom klientów odnośnie szerokości pasma, a ponadto umożliwiają obniżanie kosztów operacyjnych operatorom - poprzez usprawnienie procesów oraz bardziej ekonomiczne wykorzystanie tej samej platformy do jednoczesnego przesyłania głosu, obrazu i danych.

<hr size=1 noshade>Krzysztof Florian, kierownik Zespołu Projektów Zintegrowanych Alcatel Polska

Ewolucja technologii telekomunikacyjnych
W codziennym odczuciu użytkowników największe zmiany w telekomunikacji ostatniej dekady wywarły: powszechność telefonów mobilnych i związane z nimi usługi (w szczególności SMS i MMS) oraz rozszerzenie dostępu do Internetu z wykorzystaniem szerokopasmowych technik xDSL i modemów kablowych CATV. Istotne zmiany nastąpiły także w sposobach pozyskiwania informacji oraz załatwiania spraw w urzędach, bankach itp. Jednym z elementów postępu jest rozwój technik cyfrowego przesyłania obrazu w interaktywnej telewizji cyfrowej. Drugi to zwiększenie przepływu informacji do abonentów mobilnych w kolejnych generacjach sieci komórkowych, trzeci ( zwiększanie strumieni informacji do domów prywatnych, za pośrednictwem nowych generacji technologii dostępowych typu FTTU (Fiber To the User).

W zakresie telekomutacji obserwujemy proces przestawiania się z komutacji kanałów na przełączanie pakietów oraz pojawienie się pierwszych sieci w technologii NGN. Umożliwiają one pełną konwergencję sieci z komutowaniem głosu, danych i strumieni wideo. W tej dziedzinie największy wpływ wywarło pojawienie się techniki MPLS wraz z jej uogólnioną wersją GMPLS, umożliwiającą sterowanie sieciami za pomocą ujednoliconych protokołów bez względu na wykorzystywane techniki transmisji. Duże nadzieje należy wiązać z upowszechnianiem się technologii radiowych, wykorzystujących publiczne węzły Access Point wykonane w technologii Wi-Fi lub UMTS, a także przez satelitę.

<hr size=1 noshade>Janusz Motoszko, dyrektor techniczny Cisco Systems Poland

Ewolucja technologii telekomunikacyjnych
Niekwestionowaną technologią dziesięciolecia jest Ethernet, którego historia jest modelowym przykładem, jak niezależne od producenta standardy wspierają rozwój branży IT. Chociaż Ethernet powstał kilkadziesiąt lat temu, w ostatniej dekadzie jego rozwój uległ gwałtownemu przyspieszeniu: od Fast Ethernet (1995 r.) do 10 GbE zaledwie dwa lata temu. W tym samym czasie zasięg połączeń wzrósł ze 100 m (na skrętce UTP) do 1,5 km (Long Reach Ethernet na zwykłym kablu telefonicznym), a na światłowodzie do 70 km (GbE). Ethernet jest coraz częściej stosowaną technologią, zarówno w szkielecie sieci (Metro Ethernet), jak w pierwszej mili (Ethernet To The Home/Office); umożliwia wdrażanie nowych, szerokopasmowych usług opartych nie tylko na transmisji danych, ale także głosu (VoIP, telefonia IP) i wideo (telewizja sieciowa, wideo na żądanie).

Drugą technologią jest Voice over IP, która pojawiła się komercyjnie około 8 lat temu. Po prawie dekadzie jej wdrażania wydaje się, że początkowe obawy co do jakości połączenia głosowego po IP zostały rozwiane. Z VoIP korzystają nie tylko niszowi operatorzy sprzedający tanie minuty międzymiastowe, ale i tradycyjni operatorzy - jak Telecom Italia, która praktycznie cały ruch międzymiastowy i międzynarodowy przesyła jako VoIP. Równocześnie VoIP stał się platformą transportową bardziej zaawansowanych usług, takich jak telefonia IP. I choć obecnie sama technologia odchodzi nieco w cień, stając się powszechnie dostępna (np. wszystkie urządzenia Cisco już od kilku lat są zgodne z VoIP), to liczba usług wykorzystujących VoIP jest coraz większa.

<hr size=1 noshade>Stanisław Szuder, prezes Lucent Technologies Poland

Ewolucja technologii telekomunikacyjnych
Najważniejsze hasła telekomunikacyjne ostatniej dekady to Internet i telefonia komórkowa, a spinającą je klamrą jest konwergencja sieci i usług. Do rozwijających się i przyszłościowych technologii należy zaliczyć sieci inteligentne następnej generacji oraz sieci bezprzewodowe trzeciej generacji, czyli UMTS. Można uznać, że kluczową rolę w ostatnich latach odegrały technologie szerokopasmowe zapewniające coraz szybszy dostęp do Internetu, natomiast kamieniem milowym jest obecnie xDSL. Warto też wspomnieć o technologii transmisji optycznej DWDM, wykorzystywanej w sieciach szkieletowych. W najbliższej przyszłości przewiduję dalsze upowszechnienie technologii szerokopasmowych w sieciach naziemnych i bezprzewodowych. Nadzieje wiążą się tu głównie z nowymi usługami, obejmującymi transmisję wideo w sieciach xDSL czy wideo na żądanie. Już dziś jest możliwa transmisja TV w sieciach ADSL i może stać się ona konkurencją dla telewizji kablowych CATV. Należy się spodziewać dalszego rozwoju usług xDSL oraz ich popularyzacji.

Ethernet zaczyna mieć coraz większe znaczenie także w sieciach metropolitalnych i rozwiązaniach ostatniej mili. Należy oczekiwać upowszechniania się w Europie technologii CDMA, tak popularnej w Azji i Ameryce - zwłaszcza wobec ostatnich korzystnych uregulowań europejskich ciał ustawodawczych. Na naszych oczach wyrastają też publiczne hot spoty - punkty dostępowe technologii WLAN, coraz popularniejsze stają się też sieci bezprzewodowe Wi-Fi w biurach. W najbliższym czasie możemy spodziewać się konwergencji WLAN i 3G, a główną rolę odegra UMTS i szybka transmisja danych w tej technologii, podczas gdy operatorzy wdrażać będą sieci następnej generacji.

<hr size=1 noshade>Christian Unterberger, szef Siemens ICN Carrier Networks

Ewolucja technologii telekomunikacyjnych
W ciągu 10 najbliższych lat Ethernet zdominuje sieci teleinformatyczne IP. Konwergencja, obecnie dokonująca się w zakresie terminali, w drugiej kolejności dotyczyć będzie aplikacji, by wreszcie objąć w całości infrastrukturę teleinformatyczną - w 2010 r. będziemy pracować w sieciach w całości opartych na protokole IP.

Użytkownicy już teraz są mniej zainteresowani technologią - sieć powinna być dla nich przezroczysta; głównie pragną korzystać z usług i aplikacji wykorzystujących szerokopasmowy dostęp w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. Pasmo jest kluczowe dla wszystkich.

Operatorzy i dostawcy muszą mieć przede wszystkim wizje rozwijania nowych ofert i usług kierowanych regionalnie (np. Korea - gry), do precyzyjnie zdefiniowanych grup docelowych, oczywiście opierając się na badaniach rynku oraz własnej kreatywności. Kwestie wymagające największej uwagi w jednorodnej już sieci IP to: zachowanie jakości usług (QoS), elastyczność, przezroczystość, bezpieczeństwo oraz sposoby rozliczania, czyli billing.


TOP 200