Ewolucja routerów

Nowa era routera

Lata 90. ubiegłego stulecia odznaczały się prawdziwym wysypem routerów, przede wszystkim za sprawą rozwoju internetu i sieci firmowych. Na początku XXI w. nowoczesne urządzenia integrujące funkcje routerów, przełączników, firewalli, serwerów VPN oraz ujednoliconej komunikacji - od swoich poprzedników dzieliły już całe lata świetlne. Kosmiczne porównanie jest uzasadnione, jeśli weźmiemy pod uwagę plany Cisco dotyczące umieszczenia kolejnego, zaawansowanego routera w przestrzeni kosmicznej (na geostacjonarnej orbicie okołoziemskiej).

Firma już w 2004 r. wysłała w kosmos rozwiązanie o nazwie Mobile Access Router na pokładzie naukowego satelity i prowadziła różne badania dotyczące routingu. Obecnie zaprojektowane urządzenie o nazwie IRIS (Internet Routing In Space) zostało zamówione przez Amerykański Departament Obrony. Umieszczenie w przestrzeni kosmicznej routera umożliwi transmitowanie pakietów IP do różnych miejsc na Ziemi, a satelita będzie wtedy stanowić jeden z elementów wchodzących w skład szkieletu sieci internet, tak jak każdy inny router obsługujący tę sieć. Kosmiczny routing pozwoli też znacznie zmniejszyć opóźnienia występujące przy przesyłaniu pakietów za pośrednictwem satelitów. Cisco przewiduje, że przepustowość routera będzie wynosić 100 Mb/s. To niewiele jak na naziemne routery, ale dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę warunki panujące na orbicie.

Zobacz również:

  • Cisco wzmacnia bezpieczeństwo dwóch platform sieciowych
  • Kiedy wynaleziono AI? Krótka historia sztucznej inteligencji
  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a

Prawdziwa routerowa rewolucja zaszła jednak na Ziemi. Cisco zyskało kilku poważnych konkurentów, takich jak: Juniper Networks, Alcatel-Lucent, Extreme Networks czy Huawei, co uatrakcyjniło rynek i dodatkowo przyspieszyło pęd ku nowym technologiom. Efekt wytężonych prac naukowców zaznacza się najwidoczniej w grupie rozwiązań dla operatorów i dostawców usług.

Ewolucja routerów

To nie sejfy, ale pierwsze komercyjne, wieloprotokołowe routery - Advanced Gateway Server (AGS), Mid-Range Gateway Server(MGS) i Compact Gateway Server (CGS) firmy cisco Systems (wtedy jeszcze pisanej małą literą)

Juniper Networks, jako pierwsza firma na świecie wprowadziła na rynek moduł przeznaczony do instalowania w routerach i obsługujący połączenia Ethernet 100 Gb/s. Moduł ten jest głównym komponentem sztandarowych routerów tego producenta: T1600 i zapewnia nowe możliwości skalowania sieci, niezbędne do wirtualizowania zasobów oraz przetwarzania danych w modelu "cloud". Interfejs 100 Gb/s to optyczny moduł typu CFP, zdolny obsługiwać światłowody jednomodowe oraz wielomodowe, który może transmitować dane z szybkością 40 oraz 100 Gb/s. Sam router T1600, mimo że w ofercie Juniper jest dostępny już od 2007 r., oferuje sumaryczną przepustowość na poziomie 1,6 Tb/s, ma 16 gniazd na dodatkowe moduły i wyróżnia się oszczędnym gospodarowaniem energią. Ponadto wspiera P2MP (point-to-multipoint MPLS), co pozwala efektywniej przesyłać pakiety wideo oraz integrować połączenia optyczne.

Na rynku routerów coraz mocniejszą pozycję uzyskuje Alcatel-Lucent, który według analityków jest trzecim, co do wielkości, dostawcą routerów klasy operatorskiej (zaraz za Cisco i firmą Juniper). Eksperci z Infonetics Research i Dell’Oro zgodnie przyznają, że francusko-amerykański koncern silnie zaznacza swoje miejsce na podium, jasno przy tym deklarując chęć zostania graczem numer dwa na globalnym rynku. Alcatel-Lucent także zamierza wprowadzić moduł, który będzie obsługiwać połączenia 100 Gb/s i będzie instalowany w routerach linii 7750. Firma zapowiada, że pierwsze egzemplarze nowych interfejsów 100 Gb/s zostaną zaprezentowane publicznie w czwartym kwartale br.

Cisco, mimo rosnącej konkurencji, nieustannie modernizuje swój najbardziej znany router - CRS-1 (Carrier Routing System). Jednym z ciekawszych modułów instalowanych obecnie w CRS-1 jest interfejs obsługujący IPoDWDM (IP over Dense Wavelength-Division Multiplexing) - technologię, dzięki której przez istniejące połączenie optyczne 10 Gb/s można przesyłać dane z szybkością 40 Gb/s, bez dokonywania zmian w infrastrukturze. W najbardziej rozbudowanej wersji CRS-1 ma sumaryczną przepustowość 1,2 Tb/s. Wykorzystując modułową budowę routera, można dodatkowo połączyć większą liczbę urządzeń, które dadzą łączną przepustowość na poziomie 92 Tb/s (pracując jako jeden system).

Wszystko wskazuje na to, że rynek routerów klasy najwyższej będzie się rozwijał bez przeszkód. Według danych Dell’Oro Group, w 2013 r. jego wartość przekroczy 10 mdl USD.


TOP 200