Ewolucja dysków twardych

W latach 50. ubiegłego wieku sprzęt komputerowy ważył setki kilogramów (a duże systemy obliczeniowe - nawet kilka ton) i zajmował bardzo dużo miejsca. Dyski twarde rozmiarami odpowiadały dzisiejszej dużej lodówce. Były też bardzo drogie - za system dyskowy o pojemności 1 TB zapłacilibyśmy wtedy setki miliardów złotych (bajt pamięci dyskowej kosztował dolara).

Pierwszy dysk twardy typu "small form-factor" zaprezentowała firma Seagate w 1980 r. Był to ST506 o wielkości 5 cali, na którym można było zapisać 5 MB danych.

Pierwszy 3,5-calowy dysk zaprezentowano w 1983 r. Miał pojemność 10 MB, a jego producentem była nieistniejąca już firma Rodime.

Zobacz również:

  • Nowe dyski twarde WD oferują rekordowe pojemności
  • Kluczowa rola infrastruktury przechowywania danych w rozwiązaniach biznesowych
  • EaseUS, czyli łatwe zarządzanie partycjami Windows

Pierwszy dysk, którego talerze obracały się z szybkością 10 tys. obrotów został wyprodukowany w 2003 r. przez Western Digital (dysk Raptor o pojemności 37 GB). Z kolei pierwszy 1-calowy dysk o pojemności 12 GB powstał w 2006 r. Jego producentem była firma Seagate.

Zachęcamy do zapoznania się z krótką historią rozwoju dysków twardych, która uświadomi nam, jak długą drogę przebył na przestrzeni ostatnich 60 lat jeden z najważniejszych elementów każdego komputera czy centrum danych.

Ewolucja dysków twardych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200