Ewolucja czy rewolucja?

SAP AG dementuje opinie Forrester Research dotyczące przyszłości systemu R/3.

SAP AG dementuje opinie Forrester Research dotyczące przyszłości systemu R/3.

"Nie pracujemy nad R/4" - tak skomentował Dietmar Hopp, rzecznik prasowy koncernu SAP AG spekulacje, które pojawiły się po publikacji raportu Forrester Research, firmy zajmującej się badaniem rynku informatycznego.

Z raportu opublikowanego w ubiegłym miesiącu przez Forrester Research wynika, że monopol SAP R/3 na rynku oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem, może być przełamany przez rozwijające się w gwałtownym tempie technologie internetowe. Przedstawiciele firmy analitycznej twierdzą, że aby temu zapobiec, SAP pracuje od dłuższego czasu nad nową wersją systemu, niezgodną z R/3. Następca R/3, oparty na rozproszonej obiektowej technologii, miałby pojawić się na rynku najpóźniej w 1999 r. W związku z tym, Forster Research radził wszystkim dotychczasowym klientom SAP AG, wydzielenie z systemów informatycznych wszystkich aplikacji R/3, gdyż

zastąpienie ich nowymi rozwiązaniami będzie wkrótce nieuniknione. Zdaniem firmy analitycznej, raport powstał w wyniku setek rozmów z przedstawicielami SAP, niezależnymi programistami, partnerami wdrożeniowymi i klientami.

Dietmar Hopp stanowczo zaprzecza tezom postawionym przez autorów raportu. "Rozwijanie niezgodnego z R/3 systemu, oznaczałoby pozostawienie w cieniu całej rzeszy programistów pracujących w naszej firmie". Twierdzi, że architektura R/3 jest nowoczesna, a jej żywotność liczona na długie lata. Firma będzie wprowadzać ewolucyjnie zmiany w systemie jeszcze przez długi czas po 2001 roku. Przez najbliższe pięć lat koncern z Walldorf zamierza zainwestować w rozwój systemu ok. 2 mld USD.

Nie konkurować z WWW

Hasłem, którym największy niemiecki producent oprogramowania chce przekonać swoich użytkowników i udziałowców na całym świecie jest "ewolucja". W najbliższym czasie SAP i jego partnerzy zamierzają opracowywać aplikacje przeznaczone do obsługi Internetu. Jednak nawet jeżeli będą one wykorzystywane niezależnie od R/3, jak podkreślają przedstawiciele niemieckiej firmy, będą z nim w pełni zgodne. Na tegorocznych targach CeBIT koncern ogłosił porozumienie z Microsoftem, dotyczące stworzenia zestawu narzędzi programistycznych, który ma pozwolić na bezpieczne korzystanie z danych R/3 i wykonywanie transakcji przez Internet. Według zapewnień Henninga Kagermanna, członka rady nadzorczej SAP AG, firma chce umożliwić wykonywanie każdej transakcji R/3 przez World Wide Web (WWW). Ponadto koncern zamierza zmodularyzować R/3 na elementy o wielkości mniejszej niż 1 MB, tak aby mogły one być wgrywane przez Internet.

"Zapewnimy wszystkim naszym klientom łatwy dostęp do nowych właściwości funkcjonalnych R/3" - twierdzi Paul Wahl, prezes SAP America. Jego zdaniem, użytkownicy nie będą musieli rezygnować z dotychczasowej wersji R/3, by korzystać z handlu elektronicznego i innych możliwości globalnej sieci.

"WWW i korporacyjne sieci wewnętrzne intranets nie stanowią konkurencji dla R/3, a jedynie istotne uzupełnienie" - twierdzi Henning Kagermann.

Między młotem...

Dyskusja, która toczy się od pewnego czasu wokół przyszłości R/3, zwróciła uwagę na sytuację, w jakiej znajduje się obecnie niemiecka firma. Jeżeli potwierdziłyby się pogłoski o planach wprowadzenia nowego produktu, całkowicie niezgodnego z R/3, wówczas - jak twierdzą zachodni analitycy - wprowadziłoby to w irytację nie tylko dotychczasowych klientów, którzy są w trakcie wdrażania kosztownego systemu, ale mogłoby zniechęcić potencjalnych klientów. Zdaniem specjalistów, taki scenariusz może okazać się bardzo niebezpieczny dla firmy, która buduje swoją przyszłość wokół jednego produktu.

Na raport natychmiast zareagowała giełda, co objawiło się krótkotrwałym spadkiem akcji SAP AG. Przedstawiciele SAP AG reakcję świata finansowego na raport Forrester Research odbierają jako sygnał ostrzegawczy - inwestorzy wyraźnie obawiają się, że koncern może wycofać się z rozwijania R/3 i stworzyć nowy produkt, oparty na nowej koncepcji. Z drugiej strony, jeżeli SAP zaprzecza stanowczo temu, że pracuje nad R/4, inwestorzy mogą zacząć powątpiewać w zdolność firmy do utrzymania wiodącej pozycji na rynku systemów do zarządzania przedsiębiorstwem. Analitycy Forrester Research dowodzą, że niemożliwe jest stopniowe rozwijanie monolitu, jakim jest R/3, napisanym w firmowym języku czwartej generacji ABAP/4, w kierunku pełnej integracji z Internetem i obiektowego środowiska tworzenia aplikacji.


TOP 200