Ewolucja aplikacji rozproszonych

Połączenie możliwości jakie dają aplikacje klient/serwer, HTML i Java, to optymalna kombinacja do tworzenia kompleksowych programów z dostępem do baz danych

Połączenie możliwości jakie dają aplikacje klient/serwer, HTML i Java, to optymalna kombinacja do tworzenia kompleksowych programów z dostępem do baz danych

Połączenie szerszego pasma przy mniejszych kosztach komunikacji rozległej, coraz większe możliwości łączenia się organizacji, przedsiębiorstw i osób prywatnych oraz łatwiejsze do obsługi programy powodują zdumiewający rozwój aplikacji informatycznych w gospodarce. Hasło „dostęp do informacji dla każdego, wszędzie i w dowolnej chwili”, staje się codziennością. Nowe aplikacje rewolucjonizują nasze życie. Powstają nowe modele działania określane sloganami takimi jak: „software samoobsługowy”, „odwrócić terminal ekranem do klienta”, „bez pośredników”, „zanikanie łańcucha dostawy” i „internetowa rewolucja w gospodarce”.

Z tej rewolucji najwięcej korzystają klienci wewnątrz firmy i poza nią. Natomiast dla programistów opracowanie, uruchamianie, rozpowszechnianie i konserwacja nowych aplikacji to koszmar! Sytuacja znana dobrze programistom, określana wyrażeniem "marzenie użytkownika, koszmar programisty", staje się coraz trudniejsza na skutek większej złożoności i zaawansowania aplikacji.

Zamiast opracowywać aplikację dla jednego centralnego komputera, programiści muszą tworzyć aplikacje, które trzeba dzielić (czasem nawet dynamicznie) na wiele komputerów.

Duże kłopoty przy opracowaniu aplikacji rozproszonych sprawia szerokość pasma, niezawodność, opóźnienie, dostępność, koszty i inne własności łącz komunikacyjnych w środowisku rozproszonym. Zwykle trzeba także zapewnić te same aplikacje i dostęp do tych samych danych użytkownikom korzystającym z notebooków, nie mającym dostępu do pasma komunikacyjnego.

Aplikacje coraz częściej powinny działać na różnorodnym sprzęcie stanowiącym wyposażenie użytkownika: nieinteligentne terminale znakowe, komputery sieciowe NC, PC, wysoko wydajne stacje robocze; mające własny system dyskowy lub bez niego, z myszą lub bez itp.

Graficzny interfejs aplikacji sterowany przez użytkownika stwarza spore wymagania w zakresie obsługi przewidywalnych (i przypadkowych) reakcji obsługi.

Rozproszenie aplikacji i danych powoduje, że dużo uwagi trzeba poświęcić na sprawy restartu aplikacji i odzyskaniu danych po awarii stacji klienta. Równie wiele problemów o znacznie poważniejszym charakterze mają administratorzy systemu, aby zapewnić backup i odzyskiwanie danych w razie awarii serwera.

Jakie rozwiązanie dla aplikacji wybrać?

Pojawienie się i intensywny rozwój Internetu spowodował zainteresowanie nim firm, które chcą mieć stały kontakt ze światem. Przedsiębiorstwa tworzą sieci wewnętrzne do dystrybucji informacji wewnątrz firmy. Tworząc tzw. ekstranety, rozciągają swoje sieci wewnętrzne do swych partnerów produkcyjnych, dostawców i dystrybutorów a przez Internet docierają bezpośrednio do klientów. Programista musi już teraz tworzyć aplikacje, które będą obejmować te trzy środowiska.

Intranet to powszechne środowisko dostępu do informacji za pomocą przeglądarki Web. Aplikacja dostępna w formie webowej zapewnia dostęp do niej każdemu użytkownikowi przeglądarki Web, bez potrzeby jej instalowania i dystrybucji. Ekstranet umożliwi w taki sam sposób dostęp do aplikacji i potrzebnych danych partnerom firmy.

W celu pełnego wykorzystania możliwości, jakie oferują te rozwiązania sieciowe, firmy mogą przekształcać swoje aplikacje klient/serwer do postaci „pajęczynowej” (WWW). Niesie to ze sobą korzyści związane z łatwiejszym rozpowszechnianiem aplikacji, mniejszymi kosztami jej konserwacji i dostępem do niej z dowolnej platformy sprzętowej.

Nie świadczy to o braku zapotrzebowania na aplikacje klient/serwer. Oznacza natomiast, że pojawiły się nowe rodzaje aplikacji korzystające z technologii HTML i języka Java. I to do programisty należy decyzja, jaki rodzaj aplikacji najlepiej spełni potrzeby użytkowników.

Wydaje się jednak, że połączenie możliwości, jakie dają aplikacje klient/serwer, HTML i Java, to optymalna kombinacja do tworzenia kompleksowych programów do obsługi użytkowników wewnętrznych, partnerów i klientów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200