Everspin i Global Foundries będą wspólnie produkować MRAM

Everspin podpisał umowę z firmą Global Foundries (producent układów scalonych) dotyczącą produkcji układów pamięci MRAM (Magnetoresistive RAM). Oznacza to, że na rynek trafi wkrótce więcej takich pamięci i jest szansa na to, że nie będą tak drogie jak dotychczas.

Umowa przewiduje między innymi, że Global Foundries zainwestuje w tę technologię (kwota nie została podana do publicznej wiadomości) i na początek podejmie produkcję pamięci typu ST-MRAM (Spin-Torque-MRAM). Będą to układy produkowane przy użyciu technologii 40 nanometrów, wytwarzana na bazie 300-milimetrowych wafli. Global Foundries informuje jednocześnie, że przygotowuje się już do produkcji podobnego typu układów, które będą wytwarzane przy użyciu technologii 28 nanometrów (nie podając jednak daty, kiedy to może nastąpić).

W układach MRAM (znanych również jako magnetyczny RAM) do zapamiętywania danych używane są nie ładunki elektryczne (tak jak ma to miejsce w tradycyjnych układach RAM), ale niewielkie pola magnetyczne.

Everspin produkuje już pamięci tego typu, które można najczęściej spotkać w produktach wyposażonych w zapasowe zasilacze, które pobierają energię z baterii. Urządzenie takie muszą być wyposażone w szybką nieulotną pamięć, czyli taką która jest w stanie zachować dane po odłączeniu od niej zasilania.

Everspin istnieje od 2008 roku, wtedy gdy wydzieliła się z firmy Freescale. Z kolei firma Global Foundries powstała rok później, po tym gdy AMD przeprowadził restrukturalizację i pozbył się niektórych oddziałów. Warto w tym momencie przypomnieć, że kilka tygodni IBM pozbył się swoich fabryk produkujących układy scalone (w tym procesory Power), przekazując je właśnie firmie Global Foundries (czytaj o tym tutaj) . Big Blue zdecydował się na taki krok, gdyż biznes ten przynosił mu straty. W zamian za produkowanie przez jakiś czas dla IBM układów scalonych, Global Foundries zapłacił jej za tę operację 1,5 mld USD.

Everspin nie jest obecnie jedyną firmą produkującą układy pamięci MRAM. I tak japońska firma TDK pokazała 8-go października (w Japonii, na targach Ceatec) prototyp swojego układu pamięci typu MRAM. Firma informowała już jakiś czas temu, że pracuje nad takim rozwiązaniem, ale nigdy wcześniej nie prezentowała gotowego już produktu opartego na tej technologii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200