Europol ostrzega - WannaCrypt może zaatakować w każdej chwili ze zdwojoną siłą

European Union Agency for Law Enforcement Cooperation (w skrócie Europol; Europejski Urząd Policji działający w ramach Unii Europejskiej) informuje, że jak dotąd złośliwe oprogramowanie Wannacrypt (ransomware znany też pod nazwą WannaCry) zaatakowało już co najmniej 200 tys. komputerów zlokalizowanych w 150 krajach.

Ostrzega też, że może to być początek i w tym tygodniu można się spodziewać kolejnych zmasowanych ataków generowanych przez to oprogramowanie.

WannaCrypt to malware typu ransomware co oznacza, że szyfruje przechowywane w pamięci komputera pliki i żąda od ich użytkowników okupu za ich odszyfrowanie. Marlware zaatakował już np. wiele systemów informatycznych obsługujących szpitale w Anglii, paraliżując w ten sposób ich funkcjonowanie. To tylko przykład, gdyż WannaCrypt zdążył już sparaliżować pracę wielu systemów IT rozproszonych po całym świecie.

Zobacz również:

  • Biały Dom chce wzmocnić kontrolę nad sztuczną inteligencją
  • Microsoft zaatakowany przez Rosjan - celem kluczowe systemy
  • Grupa Medusa zwiększa aktywność ransomware

Europol nawiązał już kontakt z FBI celem zidentyfikowania hakerów przeprowadzających te ataki, ale twierdzi iż jest to bardzo trudne. Informuje też, że nigdy wcześniej nie zetknął się z tak dobrze przygotowaną akcją co świadczy o tym, że musieli ją przygotować profesjonalni informatycy. Niewykluczone, że to są osoby powiązane ze służbami specjalnymi działającymi na zlecenia rządów niektórych krajach. Nie ma na to jak dotąd dowodów, ale jest to wysoce prawdopodobne.

Ciekawe jest to, że ataki zostały na pewien czas powstrzymane dzięki amatorowi. Chodzi o 22-letniego Anglika, który widząc co się dzieje zaczął badać sprawę i zarejestrował domenę mającą śledzić poczynania hakerów, powstrzymując w ten sposób zupełnie nieświadomie – ale jak się okazało skutecznie – ataki na jakiś czas.

Wiele firm zajmujących się bezpieczeństwem sieci komputerowych postawiło swoich informatyków w stan najwyższej gotowości. Monitorują oni obecnie intensywnie internet starając się wykryć źródło ataków i pracują intensywnie nad oprogramowaniem, które byłoby w stanie uodpornić komputery na działanie tego malware’u.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200