Europejskie inicjatywy open source

Miliony funtów z funduszy publicznych zostaną wydane w Wielkiej Brytanii na dwa projekty przeznaczone do promowania open source w krajach europejskich.

Software Quality Observatory for (SQO-OSS) otrzymała 2,47 miliona Euro z Unii Europejskiej na testowanie jakości kodów projektów open source w celu pokazania biznesowi, które projekty są najbardziej technicznie zaawansowane. Natomiast National Open Centre (NOC), które ma być otwarte w styczniu w Birmingham, powołane przez instytucje publiczne w Wielkiej Brytanii, ma stymulować politykę rządu w zakresie wykorzystania open source.

Projekt SQO-OSS, korzystający ze wsparcia Komisji Europejskiej, zakłada, iż biznes bardzo często nieufnie podchodzi do produktów open source, ponieważ nie jest przekonany o technologicznej jakości tego oprogramowania. Tak więc, w ramach projektu, mają być testowane rozwiązania open source, a wyniki testów publikowane w postaci rankingów określających jakość aplikacji. To powinno przynieść korzyści w postaci ujawniania relatywnie mało znanych aplikacji, które charakteryzują się bardzo wysoką jakością.

Zobacz również:

W ramach SQO-OSS zostanie zaprojektowany zestaw oprogramowania do oceny jakości oprogramowania.

SQO-OSS prowadzona jest przez Uniwersytet Ateński, a w skład organizacji wchodzi: Sirius Corporation z Wielkiej Brytanii, KDE e.V (zajmująca się projektami desktopów KDE dla biznesu) i ProSyst z Niemiec, KDAB ze Szwecji i Uniwersytet w Tessalonikach.

Z kolei National Open Center ma promować open source wśród instytucji publicznych w Wielkiej Brytanii, organizując konferencje i seminaria oraz publikując prace badawcze z tej dziedziny. Niektóre instytucje publiczne w Wielkiej Brytanii wykorzystują w znacznym zakresie oprogramowanie open source, jednak generalnie ich odsetek jest znacznie niższy niż w takich krajach, jak Niemcy, Francja i Hiszpania, które korzystają szeroko z oprogramowania open source w instytucjach publicznych.