Europejskie centrum obliczeniowe IBM

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi informatyczne świadczone na żądanie, IBM otworzył 30 kwietnia pierwsze tego rodzaju swoje centrum obliczeniowe w Europie, a drugie na świecie. Centrum jest zlokalizowane we Francji.

Centrum obliczeniowe DDCODC (Deep Computing Capacity On Demand Center) powstało w Montpellier i jest drugim tego rodzaju ośrodkiem IBM na świecie. Pierwsze zostało powołane do życia w 2003 roku i znajduje się w USA, w Poughkeepsie (dystrykt Nowy Jork).

Użytkownicy mogą korzystać z usług świadczonych przez centrum w Montpellier, a konkretnie przez silne superkomputery, przez Internet. IBM zainstalował w centrum wiele silnych serwerów eServer pSeries pracujących pod systemami operacyjnymi AIX i Linux oraz serwerów xSeries pracujących pod systemami operacyjnymi Linux i Windows, które mają do dyspozycji pamięci masowe o bardzo dużej pojemności.

Zobacz również:

IBM rozbudował jednocześnie swoje centrum w Poughkeepsie, które dysponuje obecnie 2300 systemami obliczeniowymi, takimi, jak: serwery xSeries oparte na procesorach Xeon, serwery eServer oparte na procesorach Opteron (AMD) i serwery kasetowe linii BladeCenter.

Big Blue wybrał Montpellier, ponieważ w mieście tym znajduje się już centrum IBM, w którym pracuje cała rzesza doskonale wyszkolonych informatyków, mających do dyspozycji potężną maszynę mainframe i wiele serwerów uniksowych.

Centrum będzie świadczyć usługi obliczeniowe określane mianem power-on-tap (przetwarzanie z kurka). IBM przewiduje, że usługami takimi będą zainteresowani głównie użytkownicy działający w takich sektorach, jak: przemysł naftowy, ośrodki naukowe, cyfrowe przetwarzanie obrazów i finanse.

IBM poinformował, że jedną z pierwszych firm, która skorzysta z usług świadczonych przez centrum w Montpelier, będzie Mentor Graphics Corp. (Wilsonville w stanie Oregon). Firma Mentor specjalizuje się w projektowaniu rozwiązań dla sektora informatycznego (sprzęt i oprogramowanie) i korzysta już z usług świadczonych przez amerykańskie centrum Poughkeepsie.

IBM zamierza zaimplementować w obu swoich centrach obliczeniowych, w amerykańskim i w europejskim, aplikacje oparte na technologiach siatkowych (grid), tak aby uruchamiane przez użytkowników programy mogły korzystać jednocześnie z zasobów obu tych centrów.


TOP 200