Europejski poligon doświadczalny

Rozmowa z przedstawicielami Enel Group, firmy realizującej projekt SmartCity Malaga.

Malaga to pierwsze europejskie miasto, w którym testowali Państwo projekt SmartCity. Jak podsumują Państwo efekty programu?

SmartCity Malaga jest programem pilotażowym integrującym szeroką gamę technologii w miejskiej sieci dystrybucji energii elektrycznej. Projekt ma na celu analizowanie, jak obecny model energetyczny może ewoluować, dzięki implementowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jego głównym celem jest możliwość zaoferowania zintegrowanych rozwiązań energetycznych, które doprowadzą do oszczędności energii elektrycznej, redukcji emisji CO2 oraz wzrostu użycia energii ze źródeł odnawialnych, zgodnie z celami Unii Europejskiej na rok 2020.

Zobacz również:

  • Energetyczna transformacja w Energa-Operator S.A.

Pierwszy etap SmartCity Malaga składał się z projektu wartego 31 mln, na którego czele stała Endesa w partnerstwie z firmą Enel. W całym projekcie udział brało jednak także dziewięć innych firm oraz kilka centrów badawczych. Inicjatywa w pierwszej kolejności objęła dzielnicę Playa de la Misericordia w Maladze, gdzie umieściliśmy Centrum Kontroli i Monitorowania. Jednocześnie dotarliśmy do 300 klientów z sektora przemysłowego, 900 klientów z sektora usług oraz 12 tys. odbiorców indywidualnych.

Jakie są rezultaty i największe korzyści programu?

W ciągu pięciu lat SmartCity Malaga uwypukliła realne korzyści nowego miejskiego modelu zarządzania energią, osiągając założone cele obniżenia zużycia energii elektrycznej o 20%, zredukowania emisji CO2 o 6 tys. ton w skali roku oraz integracji odnawialnych źródeł energii z miejską siecią dystrybucyjną.

Brzmi imponująco. Poproszę o przedstawienie konkretnych wyników.

Wchodząc w szczegóły, projekt przyczynił się do:

1. Wzrostu wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, uzyskania większej integracji takich źródeł energii z siecią energetyczną.

Wykres stanowi wizualizację procentowej konsumpcji energii w rejonie SmartCity, która pochodzi z lokalnych odnawialnych źródeł. Można zauważyć, jak wzrost użycia energii odnawialnej rozwijał się z upływem czasu – między październikiem 2012 r. a styczniem 2013 r. Pokazujemy średnie zużycie dzienne i miesięczne.

Europejski poligon doświadczalny

Wykres pokazuje, jak pomimo fluktuacji dziennych wartości wywołanej głównie „losowością” i różnorodnością odnawialnych źródeł energii, miesięczna średnia energii generowanej w takich źródłach pozwala zaspokoić zapotrzebowanie na ok. 15% całkowitej konsumpcji energii w tym rejonie.

2. Redukcja emisji CO2. Celem projektu, jeśli chodzi o emisję CO2, była redukcja do 20% poziomu rocznej emisji, mierzonego na początku projektu. Przekłada się to na 6 tys. ton CO2 nieemitowanego w rejonie objętym projektem.

Oto wykres na dziennych i miesięcznych krzywych, który pokazuje, jak redukcja emisji CO2 rozwijała się z upływem czasu, między październikiem 2012 r. a styczniem 2013 r.

Europejski poligon doświadczalny

Jak wskazuje wykres, średnia miesięczna redukcja emisji CO2 wynosi ponad 15%. Ta redukcja wynika z oszczędności konsumpcyjnych osiągniętych dzięki ulepszeniu miejskiego oświetlenia oraz działań konsumentów z wysokim wskaźnikiem zużycia energii (MSP oraz sektor mieszkaniowy), a także redukcji strat technicznych energii, wykorzystania pojazdów elektrycznych i tworzenia energii w odnawialnych źródłach (średnie i niskie napięcie).

3. Poprawienie efektywności energetycznej. Celem poszczególnych inicjatyw prowadzonych w ramach projektu jest doprowadzenie do lepszego wykorzystania posiadanych zasobów, próba zmniejszenia strat w różnych systemach wchodzących w skład sieci oraz dostarczenie odbiorcom końcowym technologii i sprzętu powalających efektywniej wykorzystywać energię.

Europejski poligon doświadczalny

Wykres na dziennych i miesięcznych krzywych pokazuje, jak udało się zredukować konsumpcję energii elektrycznej na obszarze objętym projektem wraz z upływem czasu – od października 2012 r. do stycznia 2013 r.

W tym przypadku, średnia miesięczna wartość wynosi ponad 25%.

Jak udało się uzyskać poprawę efektywności energetycznej?

Udało się to osiągnąć dzięki:

- Efektywności systemu dystrybucji, który doprowadził do globalnej redukcji zapotrzebowania na energię w tym rejonie. Udało się to zrobić głównie dzięki 10 MW elektrowni kogeneracyjnej, spłaszczeniu krzywej zapotrzebowania oraz redukcji strat technicznych.

- Większej efektywności w konsumpcji energii, na którą wpływ miały wszystkie działania wykonane w ramach projektu: zmniejszenie zapotrzebowania na energię zużywaną przez oświetlenie miejskie, zmniejszenie konsumpcji energii przez klientów o wysokim zapotrzebowaniu, większemu udziałowi odnawialnych źródeł energii, a także większej efektywności systemu przetwarzającego dane używanemu w projekcie.

Europejski poligon doświadczalny

TOP 200