Europejska premiera iPhone'a

Smartfon firmy Apple trafia dziś oficjalnie do sprzedaży na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii. Premiera urządzenia na Starym Kontynencie ma miejsce ponad cztery miesiące po debiucie iPhone'a w Stanach Zjednoczonych.

Brytyjczycy będą mogli nabywać urządzenie w sieci O2. iPhone będzie kosztował tam 269 funtów (566 dolarów). Partnerem Apple'a u naszych zachodnich sąsiadów został koncern Deutsche Telekom AG - iPhone będzie sprzedawany w sieci należącego do firmy operatora telekomunikacyjnego T-Mobile. Cenę smartfona w Niemczech ustalono na 399 euro (ok. 587 dolarów). Podany ceny zawierają podatek VAT i dotyczą modelu iPhone'a o pojemności 8 GB (wersję 4 GB wycofano z produkcji). Cena iPhone'a w Ameryce to 399 dolarów.

Przedstawiciele O2 i T-Mobile zgodnie oczekują dobrych wyników sprzedaży iPhone'a w nadchodzącym okresie. René Obermann, członek zarządu Deutsche Telekom AG i prezes zarządu T-Mobile obawia się, iż popyt do tego stopnia przekroczy podaż, iż egzemplarzy iPhone'a po prostu zabraknie. Na Wyspach Brytyjskich z kolei salony Apple, O2 i Carphone Warehouse zatrudniają dodatkowy personel, przygotowując się na wzmożony ruch w okresie świątecznym. Zdaniem analityków w Europie do "iphone-manii" jednak nie dojdzie.

Spośród pozostałych państw europejskich na wprowadzenie iPhone'a do sprzedaży oczekuje jeszcze Francja, gdzie urządzenie zadebiutuje na rynku 29 listopada, w sieci Orange.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200