Europejscy operatorzy komórkowi chcą stworzyć własny system operacyjny

Najwięksi europejscy operatorzy telefonii komórkowej chcą połączyć siły, aby zatrzymać ekspansję Google i Apple'a w Europie. Plany przewidują m.in. stworzenie nowego, w pełni europejskiego mobilnego systemu operacyjnego.

Europejscy operatorzy komórkowi chcą stworzyć własny system operacyjny

Inicjatorem rozmów w sprawie połączenia sił jest Stephane Richard, szef France Telecom. Zaprosił on do współpracy innych europejskich gigantów z branży, w tym firmy Deutsche Telekom, Telefonica i Vodafone.

Europejscy operatorzy chcą się uniezależnić od coraz popularniejszych platform amerykańskich. Mowa tu o systemach Apple iOS i . Na rynku mobilnych systemów operacyjnych liderem ciągle pozostaje Symbian, lecz jego pozycja stale spada. Już za kilka lat pierwsze miejsce zestawień może objąć , który w kilka lat zdobył ponad 20% rynku. Android stał się też podstawą dla konkurencyjnych wobec iPada rozwiązań, jak (na zdjęciu). Co prawda Gartner nie przewiduje znaczącego wzrostu popularności Apple iOS, ale wszystko wskazuje na to, że ta platforma przez wiele lat będzie zajmować stałą, 3. lokatę wśród najpopularniejszych systemów.

W artykule dziennika Le Figaro, zarówno Android, jak i Apple iOS zyskały miano bardzo niezależnych systemów operacyjnych, które z racji formy nawiązały silniejszy kontakt z użytkownikami niż operatorzy są w stanie obecnie osiągnąć. Platforma mobilna stworzona przez Orange, Deutsche Telekom, Telefonicę i Vodafone miałby odebrać im rynek, przyciągając klientów podobnymi rozwiązaniami. Pierwsze plany przewidują założenie spółki, której celem byłoby stworzenie i zarządzanie nowoczesną platformą dla urządzeń mobilnych. Jej priorytetem byłaby obsługa aplikacji tworzonych przez firmy trzecie.


TOP 200