Europa znowu oskarża Google o działania niezgodne z prawem

OIP (Open Internet Project; organizacja non profit zrzeszająca ponad 40 podmiotów, stojąca na straży przestrzegania prawa w cyberprzestrzeni) oskarżyła po raz któryś z rzędu, przy czynnym współudziale Unii Europejskiej, firmę Google o niezgodne z prawem działania na rynku aplikacji uruchamianych na smartfonach.

Napisaliśmy ponownie, gdyż OIP oskarżał w przeszłości Google wielokrotnie o stosowanie praktyk monopolistycznych na rynku rozwiązań IT. Pierwszy taki pozew pojawił się w 2014 roku. OIP wspierały wtedy Komisję Europejską, która miała wątpliwości dotyczące tego, w jaki sposób Google promował swoje usługi pozwalające użytkownikom przeszukiwać internet.

Tym razem chodzi głównie o system operacyjny Android zarządzający takimi urządzeniami. Google jest oskarżany tym razem o to, że dystrybuuje to oprogramowanie w Europie i zarządza nim oraz serwisuje go, wykorzystując cały czas w bezwzględny sposób swoją dominującą pozycję w tym sektorze IT.

Zobacz również:

  • Płatna weryfikacja kont dociera do Facebooka oraz Instagrama
  • Popularne smartfony z groźną luką w zabezpieczeniach [AKTUALIZACJA]
  • Android Auto 9.1 już w Polsce - jakie nowości przewidziało Google?

OIP nie pierwszy raz bierze pod lupę system operacyjny Android. Wcześniej OIP miał również pretensję do Google, co przełożyło się kilka miesięcy temu na przygotowanie innego pozwu, w którym oskarża Google o to, że rozpowszechnia to oprogramowanie i wspiera je łamiąc przepisy antymonopolowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200