Europa rozbudowuje ERP

Corio i ITtoolbox przedstawiły wyniki swojego badania trendów w implementacji systemów ERP w roku 2004. W przypadku firm europejskich, połowa przewiduje w 2004 roku zwiększenie wydatków na rozbudowę ERP w stosunku do ub. roku. Trzy czwarte firm rozważa dodanie nowego pakietu ERP w swojej firmie, a 79,3% - zastąpienie posiadanych pakietów ERP nowymi. Na czele listy najbardziej pożądanych nowych modułów jest CRM.

Badanie przeprowadzone zostało w marcu br., objęło w sumie 375 firm z całego świata, w tym 91 z Europy. Z najbardziej ogólnych ustaleń wynika m.in., że:

52,8% ankietowanych planuje w br. zwiększyć budżety na nowe wdrożenia i moduły;

65% rozważa dodanie nowych modułów do działającego w ich organizacji systemu ERP;

46% uznało za najważniejsze wyzwanie dla udanej implementacji ERP odpowiednie zdefiniowanie potrzeb.

W gronie ankietowanych firm europejskich, blisko połowa zatrudnia powyżej 1000 pracowników, w 95% badanych działa już pakiet ERP a w ponad ¼ budżet na wdrożenia ERP w br. przekracza 2 mln USD.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch
  • Salesforce zainwestuje 500 milionów dolarów w generatywną AI
  • Teams nie będzie integralną częścią Windowsa 11

W 54% z tych, które posiadają system(y) ERP, pracuje SAP; drugie pod względem popularności jest oprogramowanie PeopleSoft/J.D.Edwards (13,2%). 7,7% firm posiada oprogramowanie ERP od Oracle, 6,6% - SSA Global/BaaN, po 1,1% - SYSPRO, QAAD, Microsoft Great Plains; inne systemy pracują w aż 22% firm.

49% ankietowanych firm przewiduje w br. większe wydatki na wdrożenia ERP niż w 2003 roku (23% - mniejsze, a 27% - na takim samym poziomie);

75,6% firm rozważa dodanie nowego pakietu ERP w swojej firmie;

79,3% - rozważa zastąpienie posiadanych pakietów ERP nowymi;

Firmy kierują się w swoich planach wymiany lub dodania pakietów ERP chęcią poprawy funkcjonalności (45,5%), ułatwieniem integracji i implementacji (16,4%), często wynika to także z braku wsparcia dostawcy dla posiadanej wersji systemu (14,5%). Obniżenia kosztów spodziewa się 7,3% przedsiębiorstw.

Firmy najczęściej przymierzają się do wdrożenia pakietów SAP (24,2% z tych rozważających wdrożenie i/lub wymianę), 7,7% - chce wdrożyć PeopleSoft/J.D.Edwars, 6,6% - Oracle.

66% ankietowanych firm planuje ponadto rozszerzenie posiadanych pakietów ERP o nowe moduły;

w niemal 44% firm odpowiedzialnym za określenie, które moduły ERP będą wdrażane jest CIO, CTO lub dyrektor/menedżer ds. informatycznych (w 30% firm prezes lub dyrektor zarządzający, w 14% - CFO);

32,5% firm planuje wdrożenie nowych pakietów lub modułów do istniejących pakietów w ciągu 6 do 12 miesięcy (22% - w ciągu półrocza; 25% zajmie to do 12 do 24 miesięcy);

Na czele listy najbardziej pożądanych nowych modułów jest CRM (30,8%), przed modułem zarządzania łańcuchem dostaw (23,1%), hurtowni danych (22%), HR (14,3%), zarządzania projektami (13,2%), planowaniem produkcji (12,1%), księgowości i kontroli (12,1%).

66,2% firm planuje rozbudowywać ERP wespół z partnerem zewnętrznym. Najpopularniejszym z dużych partnerów wdrożeniowych jest IBM (4,6%), wyprzedzając Accenture (3,4%).

Jednocześnie bardzo poważnie przedstawia się lista najważniejszych przeszkód, które mogą stanąć na drodze udanemu wdrożeniu. Najwięcej – niemal połowa ankietowanych - obawia się złego określenia potrzeb firmy. Inne zagrożenia to niedostateczne zasoby (46,2%), brak wsparcia kierownictwa wysokiego szczebla (45%), niechęć do zmiany/niezrozumienie zmiany (39%), brak wyszkolenia (32%), kłopoty z komunikacją (29,7%), nierealistyczne oczekiwania co do ROI i innych korzyści (28,6%), złe oszacowanie potrzebnego czasu (25%), złe zaprojektowanie i niedopasowanie oprogramowania do procesów biznesowych (po 22%).

W przypadku 24% ankietowanych firm systemem ERP zarządza zewnętrzna firma

ale tylko 16% z firm nie korzystających z outsourcingu ERP zastanawia się nad jego zastosowaniem.

Dla 30% z firm korzystających z zewnętrznego dostawcy usługi podyktowane jest to brakiem odpowiednio wyszkolonych specjalistów; dla 22% - łączy się to z oszczędnościami. W 13% przypadków zadecydowała potrzeba specjalistycznych umiejętności lub wyposażenia a także kłopoty z zatrudnieniem i wyszkoleniem pracowników IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200