Europa ostrzega Apple - chodzi o USB C z ograniczeniami

Apple chciało obejść problem z portem Lightning dzięki specjalnemu certyfikatowi MFI dla USB C. Okazuje się, że to niemożliwe.

Unia Europejska przyjęła uniwersalny standard złącza do ładowania urządzeń elektronicznych. Jako standard przyjęto niezwykle popularny port USB Typu C, który znajduje się również w niektórych produktach Apple, ale nadal nie trafił na wyposażenie smartfonów iPhone.

Apple nie może obejść problemu ze złączem do ładowania
Źródło: Daniel Romero / Unsplash

Apple nie może obejść problemu ze złączem do ładowania

Źródło: Daniel Romero / Unsplash

Telefony komórkowe od Apple od 2012 wykorzystują autorskie złącze Lightning, które podczas premiery było niezwykle innowacyjne. Aktualnie wszystkie jego cechy takie jak dwustronna łączność zostały zawarte w standardzie USB C.

Zobacz również:

  • Firmy należące do Apple i Microsoft nawiązały współpracę
  • Ładowanie bezprzewodowe - przydatna funkcja czy zbędny gadżet
  • 300 W ładowanie zmierza do smartfonów

Apple nie jest chętne do adopcji USB C w swoich smartfonach, ale musi to zrobić lub całkowicie zrezygnować z portu do ładowania.

Firma Apple zamierza wprowadzić na rynek iPhone'a z USB C i zabezpieczeniem przed stosowaniem nieautoryzowanych przewodów USB C, co pozwoliłoby firmie Apple na dodatkowe zarobki z tytułu wydawanych certyfikatów MFI (Made For iPhone) oraz produkcji dedykowanych akcesoriów.

Okazuje się jednak, że takie obejście nie będzie możliwe. Europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, wydał ostrzeżenie dla firmy Cupertino dotyczące potencjalnego wprowadzenia USB-C w iPhone'ach. Breton stwierdził, że jeśli USB-C zostanie wprowadzone w iPhone'ach, to nie może zawierać żadnych ograniczeń ani blokad. Niezastosowanie się do tego może skutkować reakcją UE w postaci zakazu sprzedaży.

Firma Apple może wprowadzać do sprzedaży nowe modele wyposażone w złącze Lightning do 28 grudnia 2024 roku. Od 2025 roku każdy nowy smartfon powinien mieć złącze USB Typu C. W przypadku firmy Apple możemy jednak spodziewać się, że zamiast niego wykorzystany zostanie standard MagSafe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200