EuroInfo a Unia Europejska

Na tegorocznej konferencji EuroInfo'94 - Poland, poświęconej informacji biznesowej, naukowej i łączności cyfrowej (w tym VISAT-y), warto będzie wysłuchać m.in. referatów dotyczących dostępu do informacji na temat Unii Europejskiej (UE).

Na tegorocznej konferencji EuroInfo'94 - Poland, poświęconej informacji biznesowej, naukowej i łączności cyfrowej (w tym VISAT-y), warto będzie wysłuchać m.in. referatów dotyczących dostępu do informacji na temat Unii Europejskiej (UE).

Pierwszy z nich jest związany z prezentacją prac nad Systemem Informacji Legislacyjnej Biblioteki Sejmowej, które mają na celu stworzenie spójnego i możliwie pełnego źródła wiedzy o polskim prawie. Obecnie system ten składa się z 4 podsystemów zawierających informacje o piśmiennictwie, aktach normatywnych, legislacji sejmowej i orzecznictwie (w przygotowaniu).

W przyszłości planuje się utworzenie systemu baz danych o prawie obowiązującym wewnątrz UE oraz jej umowach zewnętrznych. Wobec spodziewanej integracji naszego kraju ze wspólnotami europejskimi informacja taka już teraz jest niezbędna dla większych organizmów gospodarczych oraz wymiaru sprawiedliwości.

Wiadomości będą czerpane wprost ze źródła, a dostęp do nich jest możliwy dzięki współpracy z centrum zajmującym się informacją o UE (Euro-Info Centers) oraz dzięki bazom on line, m.in. Clex, Spearhead, Euroscope, INFO92, Abel, Lexis, JUSletter, Polis, Scad, Eclas, Epoqus, Catel.

Drugi z referatów będzie dotyczył informacji o pracach Parlamentu Europejskiego. Organ ten, zwany "sumieniem Wspólnoty", jest wybierany od 1979 r. i choć nie ma władzy ustawodowaczej, jego rola wciąż wzrasta, a uchwały są podstawą dla wielu instytucji Unii, jej stosunków zewnętrznych oraz systemów prawnych państw członkowskich. Oprócz dokumentacji drukowanej, informacje są dostępne w bazach danych CELEX i SCAD oraz bazie EPOQUE (European Parliament Online Query System). Ta ostatnia zawiera informacje o przebiegu procesu legislacyjnego, materiały związane z poszczególnymi sesjami, zapytania i interpelacje poselskie, a nawet zautomatyzowany katalog Biblioteki Parlamentu Europejskiego. Baza zawiera 120 tys. rekordów (rocznie przybywa 10-15 tys.) i jest aktualizowana codziennie. W Polsce jest ona osiągalna za pośrednictwem Senatu RP oraz Centrum Europejskiego UW.

Konferencja EuroInfo '94 - Poland odbędzie się w dniach 28-30 czerwca 1994 r. w Warszawie ( Hotel Victoria).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200