Ethernet zyskuje w iSCSI nowego sprzymierzeńca

Zdalny dostęp do danych

Dzięki technologii iSCSI zdalne pamięci masowe są postrzegane w identyczny sposób jak lokalne pamięci masowe. Dlatego użytkownik może uzyskiwać w prosty sposób dostęp do ważnych danych biznesowych przechowywanych na dyskach twardych pracujących w dowolnym miejscu na świecie. Istotne jest to, że dane są bezpieczne, ponieważ - jak już wspomniano - aplikacje iSCSI i protokół TCP/IP oferują sprawdzone mechanizmy uwierzytelniania użytkowników i kontroli dostępu do danych.

Konsolidowanie pamięci masowych przedsiębiorstwa

iSCSI ma tę zaletę, że przedsiębiorstwo może (wykorzystując wiele serwerów wyposażonych w tanie interfejsy Ethernet i różne sieciowe systemy operacyjne) tworzyć jedną spójną pulę zasobów. Interfejsy IP można tanim kosztem powiązać ze sobą, wykorzystując do tego celu istniejące już infrastruktury (pamięci masowe i sieci SAN). Jest to dużo tańsze rozwiązanie niż aplikacje oparte na pamięciach masowych typu SAS (Server Attached Storage).

Coraz więcej produktów iSCSI

Ethernet zyskuje w iSCSI nowego sprzymierzeńca

Pierwszym produktem Cisco pracującym zgodnie z technologią iSCSI jest SN 5420 Storage Router

Adaptec jest producentem adaptera iSCSI ASA-7211. Adapter może przesyłać dane SCSI przez sieć IP z szybkością 2 GB/s. Tak duża szybkość jest możliwa dzięki zastosowaniu wyspecjalizowanego układu ASIC, który wykonuje wszystkie zadania związane z obsługą stosu komunikacyjnego TCP/IP. Zastosowanie układu ASIC powoduje, że CPU hosta nie musi być obciążane obsługą protokołu TCP/IP i procesor może tym samym jeszcze lepiej obsługiwać właściwe aplikacje uruchomione na serwerze. Jest to pierwszy adapter iSCSI wykorzystujący w tak dużym stopniu układ ASIC. Adapter jest wyposażony w port Ethernet 1 Gb/s (w wersji obsługującej medium miedziane - model ASA-7211C lub światłowód - model ASA-7211F) i w złącze PCI 2.2 (magistrala 64-bitowa, 66 MHz). Produkt jest obecnie udostępniany do testów wybranym klientom firmy Adaptec, a na rynku pojawi się w drugim kwartale tego roku.

Pierwszym produktem Cisco pracującym zgodnie z technologią iSCSI jest SN 5420 Storage Router. Jest to interfejs (moduł instalowany w ruterach), dzięki któremu stacje pracujące w sieciach IP mogą uzyskiwać dostęp do pamięci masowych Fibre Channel. Produkt współpracuje ze sterownikami iSCSI instalowanymi na serwerach, które kapsułkują dane w pakietach TCP/IP i transportują je w ten sposób przez sieć IP do modułu Cisco SN 5420 Storage Router, który można zainstalować w standardowym ruterze. Ruter może następnie przekazywać dane do dowolnej sieciowej pamięci masowej opartej na technologii Fibre Channel. Cena katalogowa modułu Cisco SN 5420 Storage Router - 27 000 USD.

Ethernet zyskuje w iSCSI nowego sprzymierzeńca

IBM oferuje obsługujące iSCSI urządzenie pamięci masowej IP Storage 200i

IBM nie czeka na pojawienie się pierwszej wersji standardu iSCSI (co ma nastąpić na początku 2002 r.) i oferuje urządzenie pamięci masowej IP Storage 200i, potrafiące transportować dane SCSI przez sieci TCP/IP. Urządzenie obsługuje sieci światłowodowe 10/100/1000 i jest dostępne w dwóch wersjach: jako urządzenie wolno stojące (model 100 - wieża) lub jako urządzenie stelażowe (model 200 o wysokości 5U). Podstawowe elementy urządzenia to procesor Pentium III 800 MHz i magistrala danych 133 MHz (Model 100 - jeden procesor, Model 200 - dwa procesory). Urządzenie jest wyposażone w wewnętrzny dysk twardy 20 GB (zawierający system operacyjny Linux) i może obsługiwać do sześciu dysków o maksymalnej pojemności 216 GB (6x36,4 GB). Do urządzenia można dołączać zewnętrzne stacje dysków twardych.

Inżynierowie z HP także pracują nad produktami opartymi na technologii iSCSI. Ostatnie doniesienia potwierdzają, że pierwsze produkty iSCSI tej firmy wejdą na rynek w drugim kwartale tego roku. Nie ma jeszcze szczegółowych informacji dotyczących rodzajów tych produktów i ich cen, ale HP ma wkrótce je podać.


TOP 200