Ethernet wiecznie żywy

Chociaż Ethernet ma już kilkadziesiąt lat, to bazujące na tej technologii sieci ciągle ewoluują o czym może świadczyć fakt, że dwie ważne organizacje branżowe zajmujące się sieciami komputerowymi (Ethernet Alliance i Avnu Alliance) opracowały ostatnio nowe standardy, które usprawnią działanie kolejnych sieciowych środowisk wykorzystujących tę technologią

Ethernet

Nowe standardy znajdą zastosowanie w dwóch sieciowych środowiskach: w przemysłowych sieciach OT (Operational Technology) obsługujących środowiska automatyki przemysłowej oraz w środowiskach wykorzystujących bezprzewodowe aplikacje komunikacyjne szczególnie wrażliwe na opóźnienia.

Ethernet Alliance (w skład którego wchodzą takie tuzy przemysłu sieciowego, jak Broadcom, Cisco, Dell, Juniper oraz Intel) podjęło prace nad rozwiązaniem zapewniającym szybszą i prostszą komunikację w sieciach OT. Chodzi o opublikowany na początku tego roku standard 802.3cg, znany również pod nazwą 10BASE-T1L.

Zobacz również:

  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną
  • Fortinet prezentuje zapory sieciowe dla centrów danych z obsługą sztucznej inteligencji

Znajdzie on zastosowanie w warstwie fizycznej sieci typu Industrial Ethernet (a więc w przemysłowych sieciach, w których funkcjonują takie elementy, jak czujniki, zawory, siłownikami i różne układy sterowania) wykorzystujące okablowanie SPE (Single-Pair Ethernet).

W tym drugim przypadku chodzi o Avnu Alliance i technologię TSN over wireless (Time-Sensitive Networking) over wireless). Po skrótem TSN kryje się tak naprawdę zbiór ethernetowych standardów, których twórcą jest grupa robocza IEEE 802.1 TSN. Mówiąc w największym skrócie standardy te opisują pracę mechanizmów, dzięki którym bezprzewodowe aplikacje mogą dostarczyć dane do miejsca przeznaczenie bez zbędnej zwłoki i w określonym czasie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200