Ethernet światłowodem

Komitet IEEE zatwierdził w czerwcu specyfikację 802.3ae, określającą zasady transmisji danych z szybkością 10 Gb/s w sieciach Ethernet. Twórcy tego standardu spodziewają się, że technologia 10 Gigabit Ethernet będzie wykorzystywana w sieciach metropolitarnych, a dopiero za kilka lat trafi do szkieletów korporacyjnych sieci LAN.

Specyfikacja 802.3ae, określająca zasady transmisji danych z szybkością 10 Gb/s w sieciach Ethernet, od czerwca br. jest oficjalnym standardem IEEE. Twórcy standardu zgrupowani w organizacji 10 Gigabit Ethernet Alliance spodziewają się, że technologia bazująca na specyfikacji 802.3ae będzie wykorzystywana w sieciach metropolitarnych, a dopiero za kilka lat trafi do szkieletów korporacyjnych sieci LAN, zastępując tam częściowo, obecnie stosowany na szeroką skalę, Gigabit Ethernet.

Urządzenia sieciowe pracujące w standardzie 10 Gigabit Ethernet są już dostępne na rynku. Wszyscy główni producenci rozwiązań sieciowych prezentowali je na tegorocznych, majowych targach NetWorld+Interop w Las Vegas. Ceny tych rozwiązań eliminują je na razie z zastosowań w sieciach korporacyjnych. Za moduł sieciowy, umożliwiający transmisję z szybkością 10 Gb/s, trzeba zapłacić ok. 40-60 tys. USD.

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • Co warto wiedzieć o standardzie WPA3

***

Więcej w tygodniku Computerworld nr 27/2002 (15 lipca br.)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200