Ethernet na osiedlu

Praktyka wygląda inaczej

Sprawność działania sieci osiedlowej zależy od zaangażowania odpowiednich środków w infrastrukturę sieci i często odbiega od założeń. Autor korzysta z usług niewielkiej sieci osiedlowej OSTI/Fonet (http://www.fonet.pl ), której właścicielem jest spółka Fonbud z siedzibą we Wrocławiu, działająca na rynku telekomunikacyjnym od ok. 15 lat. Sieć osiedlowa OSTI, wykonana z zastosowaniem technologii Fast Ethernet 100 Mb/s o drzewiastej topologii i optycznym szkielecie sieci, jest kontrolowana przez centralny serwer sieci Fonet (AMD Athlon, ponad 2 GHz). Wielofunkcyjny serwer spełnia rolę osiedlowego rutera i serwera plików łącznie z serwerem proxy. Kontroluje cały ruch w sieci i aplikacje pocztowe.

Międzybudynkowy szkielet teleinformatycznej sieci OSTI wykonano za pomocą kabla z czterema wielomodowymi włóknami światłowodowymi 50/125 µm, sieci dystrybucyjną i budynkową natomiast oparto na skrętce nieekranowanej UTP 4x2x0,5 kategorii 5e. Nakłada to pewne ograniczenia na realizację sieci: maksymalna długość połączenia światłowodowego - poniżej 500 m, maksymalna długość skrętki UTP w obrębie szkieletu (centralny punkt dystrybucyjny-serwer) - do 25 m, maksymalna długość połączeń UTP w obrębie budynku - do 90 m. Taka sieć może obsłużyć do 200 abonentów, w zwartym, zabudowanym obszarze o średnicy ok. 1 km.

Ethernet na osiedlu

Struktura małej sieci osiedlowej (OSTI)

O ile można nie mieć żadnych zastrzeżeń użytkowych do komunikacji wewnątrz sieci i poprawności działania internetowej części usług sieciowych (zainstalowano serwer proxy, usprawniający korzystanie z weba), o tyle korzystanie z poczty elektronicznej jest kłopotliwe. W początkowym okresie działania sieci uzyskiwane praktycznie przepływności dla poczty e-mail sięgały do 250 kb/s ("w dół") i kilkadziesiąt kb/s dla poczty wychodzącej. W miarę zwiększania się liczby przyłączanych internautów i generowanego przez nich ruchu strumieniowego, pocztowe parametry transmisyjne zaczęły okresowo drastycznie spadać. W szczytowych godzinach użytkowania sieci osiedlowej (zwykle po południu do godz. 20.00) szybkość transmisji pocztowych obniża się niekiedy do zaledwie kilku, najwyżej kilkunastu kb/s.

Chociaż jest to normalne zjawisko, gdyż przekazy pocztowe nie są traktowane jako priorytetowe i ich efektywna szybkość w dużym stopniu zależy od bieżącej eksploatacji kanałów internetowych (gry, filmy, pobieranie dużych plików z sieci), bywa to irytujące. Jakość transmisji poczty elektronicznej znacznie się poprawia w przypadku korzystania z indywidualnej skrzynki zainstalowanej na serwerze osiedlowym (pojemność do 30 MB dla każdego użytkownika). Poza tym mała sieć osiedlowa działa niezawodnie, a miesięczny abonament wynosi jedynie 45 zł.

Nielegalnie przez Neostradę

Wysoki koszt abonamentu szerokopasmowej Neostrady Plus oferowanej od roku przez TP spowodował, że od niedawna powstają nieformalne grupy internautów osiedlowych, którzy po wykupieniu jednego abonamentu u operatora i zainstalowaniu w domu taniego rutera lokalnego mają możliwość korzystania z Internetu z szybkością do 512 kb/s (kilku sąsiadów - od 4 do 8 - w jednym budynku). Operacja ta z punktu widzenia TP jest nielegalna (można ją stosować jedynie w pomieszczeniach jednego wspólnego gospodarstwa). Jednak brak procedur kontrolnych, kto należy do gospodarstwa domowego i jak wykorzystuje wykupione łącze, sprawia, że współdzielona Neostrada nierzadko staje się najtańszym sposobem na szerokopasmowy dostęp do Internetu dla niewielkiej grupy sąsiadów z bloku.


TOP 200