Ethernet i sieci WAN

Trwają wysiłki zmierzające do tego, aby Ethernet nie kojarzył się wyłącznie z sieciami LAN, ale wkroczył śmielej do sieci WAN. Właśnie uczyniono na tej drodze kolejny krok, gdy organizacja Metro Ethernet Forum zaakceptowała na początku października standard porządkujący usługi świadczone przez sieci Ethernet.

Metro Ethernet Forum opublikowała z tej okazji specjalny dokument, w którym można przeczytać, że ratyfikacja standardu "jest znaczącym wydarzeniem w 30 letniej historii Ethernetu". I chociaż niektórzy mogą się nie zgadzać z tak stanowczym stwierdzeniem, to fakt pozostaje faktem, że po raz pierwszy usługi świadczone przez to środowisko sieciowe zostały określone w tak formalny sposób.

Nowemu standardowi nadano nazwę "MEF Technical Specification - Ethernet Services Model Phase 1". Znajdziemy w nim założenia definiujące, w jaki sposób powinny pracować w sieciach Ethernet usługi świadczone w trybach punkt-punkt i wiele punktów-wiele punktów.

Zobacz również:

  • W jakim kierunku pójdzie Ethernet?
  • Zarządzanie rozproszonymi sieciami WAN będzie łatwiejsze
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Forum informuje jednocześnie, że trwają cały czas prace nad kolejnym standardem, któremu nadano roboczą nazwę "Services Definitions". Ta specyfikacja ma określić w szczegółach terminologię i język, jaki powinien być stosowany przy implementowaniu usług świadczonych przez sieci Ethernet.

Impulsem do opracowania nowego standardu legło przekonanie, że usługi Ethernetowe powinny być duża łatwiejsze we wdrażaniu i w obsłudze niż ma to miejsce w środowiskach WAN. Chodzi szczególnie o to, aby użytkownicy nie zaprzątali sobie głowy takimi zadaniami jak konwertowani danych z formatu Ethernet na format "frame relay" lub ATM, czy też z powrotem na format Ethernet. Chodzi też o koszty. Wiadomo, że sprzęt Ethernet jest tani, dzięki czemu dostawcy Internetu będą mogli znacznie obniżyć cenę swoich usług. Forum informuje, że w USA ok. 50 dostawców Internetu ma albo zamierza wprowadzić do swojej oferty pakiety zapewniające dostęp do Internetu oparte na Ethernecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200