Ethernet dla operatorów

Aby to było możliwe, do tradycyjnego Ethernetu trzeba wprowadzać zmiany, by technologia - którą projektowano jedynie z myślą o sieciach LAN - mogła zdać egzamin w innym środowisku pracy. Chodzi przede wszystkim o administrowanie i zarządzanie Ethernetem z obsługą ostatniej mili. Tymi problemami nadal zajmuje się zespół EFM, który pracuje jednocześnie nad trzema topologiami: ethernetowymi połączeniami długodystansowymi (typu punkt-punkt na światłowodzie jednomodowym), rozwiązaniami wąskopasmowymi dla głosu (voice-grade) na okablowaniu miedzianym oraz pasywnymi sieciami optycznymi dostępu abonenckiego.

Ethernet dla operatorów
Obecnie można wydzielić dwa nurty struktur operatorskich tworzonych w oparciu o technologię Ethernet. Do pierwszej grupy należą rozwiązania, które pozwalają na świadczenie usług dla klientów indywidualnych, a drugi nurt obejmuje ofertę przeznaczoną dla biznesu. Dla klientów indywidualnych Ethernet wykorzystywany jest głównie jako technologia agregacji punktów dostępowych (głównie sieci ADSL), przy czym wielu operatorów już zdecydowało się na eliminowanie z sieci technologii ATM czy Frame Relay - na rzecz Ethernetu. Pozwala to na bardziej efektywne wykorzystanie pasma, a przede wszystkim na łatwe wprowadzanie nowych aplikacji, takich jak interaktywna telewizja czy wideo na żądanie. Niektórzy operatorzy już udostępniają w ramach technologii FTTH (Fiber To The Home) kolejne usługi, obejmujące dostęp szerokopasmowy (Ethernet) do Internetu oraz przekaz VoIP i wideo.

Użytkownikom biznesowym zależy przede wszystkim na jakości świadczonych usług, wysokich poziomach przepustowości i większej elastyczności kreowania usług. Takich parametrów łącza nie są w stanie zapewnić tradycyjne technologie dostępowe (ATM/FR) i to jest przyczyną, że coraz częściej stosuje się Ethernet jako zamiennik w usługach dla biznesu.

Potrzebna certyfikacja

O zainteresowaniu operatorów segmentem Carrier Ethernet świadczy fakt, że zajmujące się tym problemem stowarzyszenie MEF (Metro Ethernet Forum) pozyskało w grudniu 2006 r. setnego członka organizacji. Konieczność wszechstronnej weryfikacji parametrów technicznych nowych rozwiązań i systemów ethernetowych wynika z potrzeby współdziałania tego środowiska z rozwiązaniami Ethernetu, zwykle pochodzącymi od różnych producentów i dostawców. Proces certyfikacji rozwiązań na zgodność z międzysieciowymi wymaganiami ethernetowymi stowarzyszenie MEF rozpoczęło w kwietniu 2005 r., a wkrótce potem organizacja ta po raz pierwszy zatwierdziła partię składającą się z 39 produktów ethernetowych pochodzących od 16 dostawców sprzętu i oprogramowania - na zgodność z wytycznymi specyfikacji przedstawionej przez organizację Carrier Ethernet.

Zatwierdzone produkty zostały przetestowane przez firmę Iometrix według szczegółowych wymagań MEF (Test Plan for Ethernet Services at the UNI), których spełnienie daje gwarancję współpracy międzysieciowej urządzeń ethernetowych w dowolnym rozwiązaniu sieciowym. Do tych nowoczesnych rozwiązań zaliczają się dzisiaj: łącza dzierżawione Ethernet Private Line (point-to-point), platformy wirtualne Ethernet Virtual Private Line oraz wielopunktowe usługi dostarczane w sieciach Ethernet LAN (multipoint-to-multipoint).

Ethernet dla operatorów
Pokaz współdziałania produktów ethernetowych dostarczonych przez różnych producentów, a zgodnych z wstępnymi wymaganiami Carrier Ethernet, zaprezentowano po raz pierwszy w Berlinie we wrześniu 2005 r. na światowym kongresie współdziałania międzysieciowego Carrier Ethernet World Congress. Dostawcami certyfikowanych rozwiązań prezentowanych na Kongresie dla środowiska ethernetowego byli: Actelis, Agilent Technologies, Alcatel, Cisco Systems, Ixia, RAD Data Communications, Riverstone Networks, Shenick, Siemens, Spirent Communications, Stratexnet oraz T-Pack. Od tej pory ich liczba systematycznie rośnie.

Pierwsze produkty

Nowa infrastruktura pozwala na upowszechnienie aplikacji biznesowych oraz rozszerzenie oferty o trójusługę, łącznie z przekazem głosu w pakietach IP (VoIP) wraz z rozsiewczą transmisją sygnału telewizyjnego (TV, CATV). Zaawansowane aplikacje w rodzaju interaktywnej telewizji IPTV i przesyłania głosu VoIP korzystając z wirtualnych połączeń sieciowych VPLS spełniają najwyższe wymagania klientów i są praktycznie do spełnienia jedynie przez platformę Carrier Ethernet.

Jednym z najnowszych produktów w branży Carrier Ethernet jest router MX960 z Juniper Networks, zaprojektowany od podstaw do spełniania wymagań dostawców usług czasu rzeczywistego, którzy przechodzą na sieci całkowicie ethernetowe. Oparta na tych routerach platforma miała być sprawdzona w ubiegłym roku, by umożliwiać efektywne kosztowo przejście na sieci oparte w tej technologii. Będzie ona komercyjnie dostępna w pierwszym kwartale 2007 r.

Ethernetową ofertę dla operatorów ma działający na rynku otwartych sieci konwergentnych Extreme Networks, który specjalizuje się m.in. w urządzeniach sieciowych klasy Metro Ethernet (z serii BlackDiamond). Obejmuje ona zaawansowane przełączniki 1 i 10 GbE oraz aplikacje do zarządzania - adresowane dla korporacji oraz operatorów i dostawców usług dla sieci miejskich.

Bogatym asortymentem urządzeń i przełączników dla wszystkich segmentów operatorskich rozwiązań ethernetowych CE dysponuje Cisco Systems, oferujące urządzenia dla szkieletu (seria GSR1200 i Cisco 7600), do agregowania traktów (seria Catalyst 3560/3750/4500/4948/ME3400/ME3750) oraz na brzegu sieci Ethernet (seria Catalyst ME3400/ME3750, Catalyst 6524 Metro, Cisco 2800/3800/7200). Za ich pośrednictwem w ub.r. uruchomiono jedną z pierwszych w Polsce (Nysa) metropolitalną sieć ethernetową z usługą triple play.

Do tworzenia operatorskiej infrastruktury metropolitalnej Carrier Ethernet Siemens przeznaczył własne przełączniki ethernetowe serii Surpass hiD 6600. Mają one spełniać wszystkie kryteria potrzebne do tworzenia hybrydowej architektury szerokopasmowej z przełączaniem MPLS i są przystosowane do współpracy z routerami IP Juniper Networks. Seria Surpass hiD 6600 pozwala na pracę zarówno w sieciach wirtualnych Virtual Private Wire, jak i w lokalnej infrastrukturze Virtual Private LAN.

Według Dell'Oro, Alcatel, do którego należało 26% rynku Carrier Ethernet pod koniec 2005 r., znalazł się na 2 pozycji wśród dostawców wielousługowych sieci optycznych WAN. Pozycję tę firma zawdzięcza m.in. przełącznikowi usługowemu Alcatel 7450 Ethernet Service Switch, operującemu w segmencie produktów IP. Jego właściwości dają podstawę do budowy operatorskiej platformy Carrier Ethernet, niezbędnej do oferowania biznesowych usług VPN i trójusługi, które stanowią koło zamachowe segmentu klasy operatorskiej. Po ogłoszonej w grudniu ub.r. spektakularnej megafuzji z Lucent Technologies, rynkowa penetracja firmowych produktów ethernetowych połączonego konsorcjum niewątpliwie będzie jeszcze większa.

Nowym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się dostawcy IPTV oraz innych usług szerokopasmowych IP, jest znalezienie równowagi pomiędzy gęstością i szerokością pasma oraz jakością usług - twierdzi Lee Doyle, wiceprezes grupy ds. infrastruktury sieci w IDC. Obecnie Carrier Ethernet jest jedyną platformą, która stanowi złoty środek pomiędzy tymi trzema istotnymi wymogami klienta. Biorąc jednak pod uwagę, że rynek Carrier Ethernet jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, nie do pominięcia jest fakt, aby elementy sieci bazującej na technologii Ethernet były w stanie osiągnąć ten sam wysoki poziom czasu nieprzerwanej pracy i wydajności, jak to się dzieje w przypadku rdzeni IP/MPLS.

Operatorskie platformy Carrier Ethernet IP umożliwiają dzisiaj wdrażanie i funkcjonowanie aplikacji skalowalnych. Z takich rozwiązań korzystają dostawcy usług, przedsiębiorstwa, instytucje rządowe oraz ośrodki badawcze i edukacyjne. Są one przydatne w usługach związanych z bezpieczeństwem i akceleracją aplikacji, które są nieodzowne przy rozwiązywaniu szybko zmieniających się problemów, pojawiających się w nowoczesnych sieciach na świecie. Ich wysoka elastyczność spełnia oczekiwania operatorów.

Marcin Szreter konsultant w firmie Cisco Systems

Korzyści wynikające z wdrożenia rozwiązania opartego na standardzie Ethernet są związane przede wszystkim z obniżeniem kosztów pasma i z większą elastycznością wdrażania nowych usług, w porównaniu z tradycyjnymi technologiami np. ATM/FR. Ethernetowa instalacja pozwala operatorom świadczyć powszechny dostęp do Internetu, a także usługi telewizji i wideo na żądanie w tej samej infrastrukturze dostępowej i agregacyjnej. Jednocześnie infrastruktura CE może być wykorzystana do serwowania usług klientom biznesowym, zapewniając im wyższe parametry transmisji, a także wymagany poziom jakości i bezpieczeństwa rozwiązania dostępowego.


TOP 200