Ethernet 100 Gb/s na okablowaniu UTP

Naukowcy z uniwersytetu Penn State pracują nad technologią, która pozwoli budować połączenia Ethernet 100 Gb/s oparte na okablowaniu miedzianym Category-7.

Do tej pory zakładano, że połączenia Ethernet 100 Gb/s będą oparte wyłącznie na światłowodach. Naukowcy z Penn State twierdzą, że połączenia takie będą mogły być oparte również na okablowaniu miedzianym Cat-7 i będą mogły być stosowane do łączenia urządzeń sieciowych znajdujących się nie tylko w jednym pomieszczeniu, ale również w różnych budynkach.

Głównym problemem w połączeniach 100 Gb/s opartych na miedzi są przesłuchy występujące między poszczególnymi parami nieekranowanej skrętki. Naukowcy pracują więc nad nadajnikami/odbiornikami i układami, które będą likwidować błędy transmisji będące wynikiem takich przesłuchów.

Naukowcy informują, że opracowali już miedziane połączenie Ethernet 100 Gb/s o długości 70 metrów i chcą obecnie zwiększyć tę długość do 100 metrów. Jest to bardzo trudne, ale możliwe. Prace są prowadzone we współpracy z firmą NEXANS, specjalizującą się w produkcji okablowania sieciowego. Inżynierowie z Pen State zademonstrowali niedawno wyniki swoich prac członkom organizacji IEEE High Speed Study Group.

Jednocześnie firmy pracują ciągle nad nowymi rozwiązaniami Ethernet 10 Gb/s. I tak np. Chelsio i Tehuti Networks zaprezentowały ostatnio karty sieciowe przeznaczone do instalowania w serwerach, zawierające porty obsługujące połączenia miedziane (standard 10GBase-T) oparte na okablowaniu Category 6 lub 7. Z kolei firma Blade Network Technologies ogłosiła, że wprowadza na rynek pierwszy moduł zawierający porty Ethernet 10 Gb/s, przeznaczony do instalowania w obudowach zawierających serwery kasetowe.


TOP 200