Ethernet 10 Gb/s na UTP

Producenci okablowania i sprzętu sieciowego pracują intensywnie nad rozwiązaniami pozwalającymi budować sieci Ethernet 10 Gb/s oparte na skrętce nieekranowanej UTP. Przykładem może tu być amerykańska firma Systimax Solutions.

W jej laboratorium Systimax Labs powstają produkty określane mianem "rozwiązań UTP następnej generacji" dla sieci Ethernet 10 Gb/s. Systimax zapowiada, że wprowadzi to swojej oferty pierwsze produkty tej linii w trzecim kwartale br.

Jednocześnie IEEE (a konkretnie grupa robocza 802.3an 10GBase-T Task Force) pracuje cały czas nad szczegółami nowego standardu Ethernet 10 Gb/s opartego na okablowaniu UTP. Prace nad tym standardem posuwają się stosunkowo wolno, tak iż zostanie on zapewne zaakceptowany nie wcześniej niż w połowie 2006 roku. Wiadomo już, że w połączeniach Ethernet 10 Gb/s o zasięgu 100 metrów trzeba będzie stosować okablowanie Category 7. Można też będzie stosować okablowanie Category 6, ale długość takich połączeń będzie dużo mniejsza.

Systimax jest jedną z tych firm, które pracują nad okablowaniem i osprzętem sieciowym pozwalającym budować wydajne i tanie połączenia Ethernet 10 Gb/s. Na witrynie tej firmy można przeczytać, że pracuje ona nad całą gamą rozwiązań, w tym nad konektorami dla 100 metrowych sieci Ethernet 10 Gb/s opartych na okablowaniu UTP, nad przystosowaniem wszystkich wersji okablowania Category 6/Class E do pracy w paśmie częstotliwości 625 MHz, nad okablowaniem odpornym na przesłuchy i zakłócenia (charakteryzującym się ulepszonym parametrem ANEXT; alien near-end crosstalk) oraz nad narzędziami do budowania i testowania takich połączeń.

Specjaliści podkreślają, że rozwiązania dla sieci Ethernet 10 Gb/s opartych na okablowaniu UTP muszą być tanie i łatwe do wdrożenia. W przeciwnym wypadku użytkownicy będą wybierać światłowody.


TOP 200