Ericsson wykorzysta system Linux w nowych urządzeniach telefonicznych

W tym celu szwedzki producent podpisał stosowne umowy z Red Hat i ARM Holdings.

Ericsson podpisał umowy o współpracy z Red Hat, dystrybutorem systemu Linux oraz ARM Holdings, firmą zajmującą się projektowaniem układów scalonych. W ten sposób szwedzki koncern chce wzbogacić ofertę swojego działu zajmującego się domowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi. Szczegóły finansowe umów nie zostały ujawnione.

Dzięki umowie z Red Hat, Ericsson będzie wykorzystywał w swoich nowych produktach system operacyjny Red Hat Linux w wersji przystosowanej do specjalizowanych zastosowań. Porozumienie obu firm zakłada również współpracę w zakresie usług bazujących na tym systemie, przeznaczonych dla operatorów telekomunikacyjnych oraz dostawców Internetu i firm typu ASP (Application Service Provider).

Jednym z pierwszych efektów współpracy będzie wykorzystanie specjalizowanej wersji Linuxa w urządzeniu telefonicznym Cordless Screen Phone, przeznaczonym do użytku domowego i zapewniającym dostęp do Internetu. Firmy będą także prowadzić prace nad rozwojem narzędzi programistycznych Embedded Red Hat GNU, które będą za darmo.

Umowa podpisana z brytyjską firmą ARM dotyczy licencjonowania rdzenia procesora, który Ericsson będzie wykorzystywał w urządzeniach wyposażonych w technologię Bluetooth oraz domowych urządzeniach zapewniających dostęp do Internetu.

***

CeBIT: Ericsson wkracza na rynek specjalizowanych urządzeń internetowych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200