Ericsson przenosi Centrum Nadzoru i Zarządzania do Polski

Spółka realizuje proces uruchamiania Globalnego Centrum Nadzoru i Zarządzania Sieciami (GNOC) w Polsce, przenosząc je ze Szwecji. Proces rekrutacji inżynierów (m.in. z Warszawy i Katowic) obejmuje m.in. szkolenia w Sztokholmie. Jesienią zaplanowano start centrum. W wyniku pozyskiwania kontraktów managed services polski Ericsson zatrudnia obecnie 700 pracowników i posiada 26 biur.

Ericsson w październiku 2007 r. znalazł się na cenzurowanym inwestorów, kiedy ogłosił niższe od oczekiwanych wyniki finansowe. Podczas tegorocznego spotkania z analitykami, Carl-Henric Svanberg, prezes firmy zapewniał, że utrzymuje ona pozycję największego dostawcy infrastruktury do budowy sieci telekomunikacyjnych i jednocześnie pracuje nad finansowymi wskaźnikami, które powinny zadowolić akcjonariuszy. Podczas gdy przychody z budowy sieci pozostaną na stałym poziomie, wpływy z usług świadczonych operatorom będą wzrastać szybciej. Obecnie Ericsson szacuje swój udział w tym rynku na 10%.

Ericsson planuje też duże inwestycje w badania i rozwój - w ciągu pięciu lat - 25 mld USD. Do tej pory Ericsson zarejestrował ponad 23 tys. patentów. Coraz większy udział działalności R&D Ericssona ma stanowić oprogramowanie. W ten sposób spółka chce przygotować się na przyszłe zmiany rynkowe. Obok rozwoju własnych technologii, spółka prowadzi proces integracji rozwiązań i produktów pozyskanych w drodze przejęć. Licencjowanie opracowanych technologii ma być rosnącym źródłem przychodów.

Spółka prognozuje, że dominującą technologią mobilnego dostępu do Internetu stanie się HSPA, z której korzystać będzie 70% użytkowników. Szwedzki producent wybudował 90 spośród 185 uruchomionych na świecie sieci HSPA. W dyskusji nad standardem telekomunikacyjnej technologii czwartej generacji (4G) Ericsson zdecydowanie opowiada się po stronie Long Term Evolution, postrzegając WiMAX jako niszowy. LTE interesują się już najwięksi operatorzy, a pierwsze zastosowania powinny pojawić się 2009 r.


TOP 200