Ericsson i Cisco będą wspólnie budować sieci kolejnej generacji

Firmy Ericsson i Cisco podpisały strategiczne partnerstwo, którego celem jest stworzenia sieci kolejnej generacji. Korporacje będą ze sobą ściśle współpracować w takich obszarach, jak routing, centra danych, sieci, chmury obliczeniowe, mobilność, zarządzanie i kontrola oraz usługi.

Ericsson chce wspólnie z Cisco oferować rozwiązania dla sieci 5G, chmur obliczeniowych oraz środowiska IoT (Internet rzeczy). Ogłoszenie o współpracy zostało wsparte szeregiem dodatkowych umów, wliczając globalną umowę o partnerstwie serwisowym oraz umowę pośrednictwa. Strony umowy porozumiały się również w sprawie omówienia polityk FRAND (Fair, Reasonable, and Non-Discriminatory) w celu zgody na licencjonowanie patentów z portfolio obydwu firm.

Dostawcom usług obie firmy będą oferować rozwiązania end-to-end obejmujące produkty i usługi oraz połączony potencjał innowacji przyspieszający tworzenie nowych modeli biznesowych. Z kolei klientom z sektora “enterprise” chcą oferowac mobilne rozwiązania przyszłości obejmujące bezpieczną architekturę do budowy płynnie działających sieci wewnętrznych i zewnętrznych.

Zobacz również:

  • Cisco opuści rynek rosyjski
  • Polska ważnym producentem sprzętu dla stacji bazowych 5G w Europie
  • Apple rozważa rezygnację z chińskiego poddostawcy podzespołów

Na mocy partnerstwa Ericsson rozszerzy swój rynek, co ma wygenerować dodatkowy przychód w wysokości powyżej jednego miliarda dolarów amerykańskich (USD) w 2018 roku. Rozszerzenie rynku dotyczy głównie usług specjalistycznych, oprogramowania i sprzedaży produktów Cisco przez Ericsson.

Oceni się, że współpraca Ericsson i Cisco osiągnie pełną efektywność w 2018 r.

Cisco po zmianie szefa – co miało miejsce 26 lipca br. – przejawia wzmożoną aktywność, co przejawia się w nawiązywaniu współpracy z innymi firmami oraz kupowaniu kolejnych dostawców rozwiązań sieciowych. Warto przypomnieć, że lipcu tego roku stanowisko CEO objął Chuck Robbins, zastępując długoletniego szefa korporacji Johna Chambersa, który dołączył do korporacji na początku 1995 r. Pisaliśmy o tym tutaj.

Cisco zdecydował się kupić w ostatnim tygodniu października aż trzy firmy: 1 Mainstream (dostawcę oprogramowania chmurowego obsługującego dane wideo), Lancope (za kwotę 452,5 mln USD) i ParStream. Pisaliśmy o tym szerzej tutaj. Widać z tego, że Cisco stawia przede wszystkim na rozwiązania obsługujące dwa środowiska: na chmury obliczeniowe oraz Internet rzeczy. Mariaż z Ericssonem ułatwi mu na pewno to zadanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200