Ericsson: HSPA, LTE tu i teraz

Szwedzki koncern mocno koncentruje się na rozwoju nowoczesnych technologii mobilnego dostępu do internetu. Wskutek podpisanego porozumienia pod koniec br. światło dzienne ujrzą laptopy Toshiby wyposażone w moduł HSPA Ericssona, a firma już teraz inwestuje w kolejne szybkie rozwiązania: HSPA Evolution (28/42 Mb/s) i LTE (100 Mb/s i więcej). Wyścig o bycie pierwszym wciąż trwa, szwedzka firma nie może jednak zapominać o konkurencji ze strony takich gigantów, jak Alcatel-Lucent czy Nokia Siemens Networks.

Kabel - początek i koniec?

Zapotrzebowanie na coraz szersze pasmo rośnie w ostatnim czasie w tempie niemal geometrycznym. O ile w 2002 r. globalny ruch IP wynosił ok. 5 eksabajtów miesięcznie, to według najnowszych prognoz za 4 lata wzrośnie on do ponad 40 eksabajtów. Lwią część tego ruchu pochłaniają nowe usługi multimedialne, uruchamiane bądź to testowo bądź na wyraźne życzenie użytkowników (np. telewizja internetowa - IPTV, wideo na żądanie - VoD, telefonia VoIP, gry online, teledyski online itp.). Największe pojemności kanału oferują zwykle światłowody, używane szczególnie w państwach rozwiniętych (Japonia, Korea Południowa), do budowy sieci metropolitalnych i szkieletowych - w tym również w rozwiązaniach typu FTTB czy FTTH (kabel optyczny doprowadzony do budynku lub mieszkania). W krajach mniej zamożnych, do których należy zaliczyć również Polskę, trudno oczekiwać, że technologie optyczne szybko się rozprzestrzenią.

Zapewnienie koniecznej do realizacji wielu usług (np. programy HDTV, SDTV, szerokopasmowy dostęp do internetu) przepustowości ciągle jest problem. W najbliższych latach prognozowane wartości niezbędne do komfortowej pracy to ok. 50-100 Mb/s do abonenta i 25-50 Mb/s od abonenta (dla zapewnienia interaktywności). Według specjalistów Ericssona w Polsce technologie kablowe nie mają dostatecznego wsparcia ze strony operatorów, samorządów i urzędów. Wizja sieci, do której dąży obecnie niemal cały świat (All IP), musi być zatem rozwiązaniem kompromisowym. Jednym z pomysłów na zmniejszenie współczynnika TCO (Total Cost of Ownership) operatorów jest tandem światłowodów i radiolinii nowej generacji. Być może wówczas stałe sieci będą mogły w jakimś stopniu konkurować z dynamicznie rozwijającymi się...

...3G, HSPA, LTE

Według danych grupy analitycznej OVUM w 2012 r. liczba użytkowników szerokopasmowego dostępu do internetu przekroczy 1,8 miliarda - w tym 900 milionów będą stanowili klienci używający aplikacji mobilnych. Już w 2007 r. można było zauważyć trudną do zatrzymania tendencję zwiększającej się przewagi ruchu pakietowego w sieciach mobilnych nad ruchem głosowym (jest to jedna z przyczyn spadku współczynnika ARPU - Average Revenue Per User operatorów i konieczności poszukiwania nowych źródeł przychodów). Głównym powodem takiego stanu rzeczy są dynamicznie rozwijające się sieci HSPA (High Speed Packet Access) - obecnie jest ich ok. 200 na całym świecie. W skład HSPA wchodzą: HSDPA (zwykle 7,2 Mb/s do 14,4 Mb/s w kierunku do użytkownika) oraz HSUPA (zwykle 2 Mb/s do ok. 6 Mb/s w kierunku do stacji bazowej). Sukces we wdrażaniu szerokopasmowego mobilnego dostępu do internetu można było zaobserwować na przestrzeni ostatnich lat np. u austriackiego operatora A1 Mobilkom. W ciągu roku zwiększył on swój ARPU z usług przesyłania danych z 5,2 euro na 6,6 euro (przy stale malejących dochodach z usług stricte głosowych). W Polsce operatorzy oferują już HSDPA (na razie 7,2 Mb/s, ale w latach 2008-2009 może to być już 14,4 Mb/s) i podobne relacje z ARPU mogą zajść także u nas.

Mimo wielu wdrożeń HSPA Ericsson (i kilku innych dużych dostawców, np. Alcatel-Lucent, NEC, NextWave Wireless, Nokia, Nokia Siemens Networks) prawdziwą rewolucję widzą w technologii Long Term Evolution (LTE), nazywaną siecią czwartej generacji (4G). Obecnie udaje się za jej pomocą osiągać przepływności przewyższające 100 Mb/s (do użytkownika) i 50 Mb/s (do BTSa) w komórce, znacznie większe niż ma to miejsce w przypadku HSPA. Dodatkowo, przy wykorzystaniu rozwiązań MIMO (Multiple Input Multiple Output) można teoretycznie uzyskać nawet 300 Mb/s. Cechą wyróżniającą LTE są też małe opóźnienia (mniejsze od 10 ms). Pierwsze telefony wykorzystujące tę technologię pojawią się na rynku w latach 2009-2010 (gdy zaczną powstawać pierwsze komercyjne uruchomienia sieci LTE).

Czytaj też:

Wspólne prace nad rozwojem LTE

Mobilny dostęp to jest to!


TOP 200