Era, Orange, Plus i Play współpracują

Czterej polscy operatorzy komórkowi zamierzają razem pracować nad standardem płatności mobilnych oraz mobilnej telewizji cyfrowej.

Czterej polscy operatorzy komórkowi zamierzają razem pracować nad standardem płatności mobilnych oraz mobilnej telewizji cyfrowej.

Porozumienie o współpracy, w obecności prasy, podpisali szefowie polskich operatorów komórkowych: Grażyna Piotrowska-Oliwa (PTK Centertel), Klaus Hartmann (PTC), Adam Glapińki (Polkomtel) i Chris Bannister (P4). Prezes PTC podkreślił, że więcej osób ma teraz telefon komórkowy niż konto bankowe. Nasycenie kartami SIM przekracza 100%. Dlatego to dobry czas na płatności mobilne. Grażyna Oliwa-Piotrowska dodała, że opracowanie wspólnego standardu to możliwość zmniejszenia kosztów dla operatorów.

Adam Glapiński, szef Polkomtela przyznał, że trzeba było pokonać pewną barierę psychologiczną przed współpracą z konkurentami, z którymi na co dzień prowadzi się ostrą walkę o klienta. Chris Bannister powiedział, że telefonia komórkowa to już znacznie więcej niż głos i tekst. Zastrzegł jednak, że pomimo stosowania wspólnego standardu zmagania z rynkowymi rywalami będą trwały nadal.

Nad czym zamierzają pracować czterej operatorzy? Między innymi nad technologią płatności z wykorzystaniem komórek i technologii tzw. płatności zbliżeniowych (NFC). Pierwsze efekty powinny pojawić się w 2009 r. W Warszawie PTC i Centertel, które podpisały wcześniej umowę o wspólnych pracach nad wdrożeniem "usług nowej generacji", planują pilotażowy projekt zastosowania NFC we współpracy z jednym z miejskich przedsiębiorstw. Dzięki podpisanemu porozumieniu do testów mogą przyłączyć się także P4 i Polkomtel. Kolejnym obszarem zainteresowań tej czwórki będą tzw. fotokody - płatność będzie realizowana za pomocą telefonu wyposażonego w aparat fotograficzny, który sczyta kod na kupowanym towarze. Porozumienie zakłada także współpracę nad standardem zastosowania mobilnej telewizji w komórkach.

Do tej pory usługę płacenia telefonem komórkowym wprowadził Polkomtel przy współpracy z mPay.


TOP 200