Era MMS-ów

Era jako pierwszy operator komórkowy w Polsce wprowadza usługę przesyłania wiadomości multimedialnych - MMS. W ramach promocji usługi, przez trzy miesiące abonenci sieci będą mogli wysyłać i odbierać MMS-y bezpłatnie.

Era GSM jako pierwszy operator komórkowy w Polsce wprowadza usługę przesyłania wiadomości multimedialnych - MMS. W ramach promocji usługi przez trzy miesiące abonenci sieci będą mogli wysyłać i odbierać MMS-y bezpłatnie.

Usługa będzie aktywowana automatycznie abonentom, którzy kupią w czasie trwania promocji w salonach lub sklepach sieci Era telefon umożliwiający korzystanie z MMS. Pozostali mogą aktywować usługę kontaktując się z Biurem Obsługi Abonenta. Nowa oferta nie jest dostępna dla użytkowników systemu Tak Tak.

Zobacz również:

  • PE zdecydował, kiedy ładowarkę z portem USB typu C będzie można podłączyć do każdego wyprodukowanego w UE urządzenia

Po zakończeniu trzymiesięcznej promocji naliczanie opłat za usługi MMS będzie uzależnione od wielkości przesyłanej wiadomości. Na początek wprowadzone są dwa przedziały: do 30kB i od 30 do 100 kB. Pojawienie się kolejnych modeli telefonów komórkowych z możliwością odbierania i wysyłania MMS-ów o większej objętości ma pozwolić na wprowadzenie kolejnych trzech przedziałów.

Obecnie do korzystania z usługi MMS Ery służyć mogą tylko wprowadzone do sprzedaży nowe telefony Sony Ericsson T68i. Operator umożliwia dokupienie do sprzedawanych telefonów kamer i aparatów cyfrowych.

MMS to następca SMS-a, który umożliwia wysyłanie tekstu zawierającego do 160 znaków. Standard MMS wspiera wiele formatów min. JPEG, GIF, GIF animowany, tekst, AMR, MiDI, MP3, WAV. Pamięć telefonu Sony Ericsson T68i ma ok. 1MB, telefon może więc przechowywać w pamięci kilkadziesiąt obrazków, zakładając, że mają rozmiar nie większy niż 101x80 pikseli, przy liczbie kolorów 256 (co odpowiada ok. 8kB). W zależności od wielkości wiadomości, wysłanie lub pobranie odebranego MMS-a ma trwać do 1 minuty. Aby dostarczyć zawartości dla użytkowników MMS, PTC uruchomi serwis internetowy - bibliotekę multimedialną dla użytkowników usługi MMS.

Wysyłanie wiadomości MMS jest obecnie możliwe tylko pomiędzy abonentami sieci Era. Wkrótce uruchomiony ma zostać roaming międzynarodowy usługi. W pierwszej kolejności objęte nim zostaną sieci partnerskie grupy T-Mobile. Korzystanie z usługi jest możliwe wyłącznie poprzez APN eramms.

Docelowo będzie można wysyłać MMS na adresy e-mail, do abonentów innych sieci, a także do abonentów nie posiadających telefonów z funkcjonalnością MMS. W ramach Legacy Phone Support, użytkownik telefonu bez obsługi MMS będzie otrzymywał wiadomość SMS z nazwą użytkownika, hasłem oraz adresem strony WWW lub WAP, pod którym będzie mógł obejrzeć wiadomość.

System przesyłania informacji MMS, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami operatora oparty jest na platformie Ericssona. Polkomtel, który w marcu zapowiadał wprowadzenie usług MMS jeszcze w 2002 r., będzie wykorzystywał platformę Nokii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200