Epyc – tym układem AMD chce powalczyć z serwerowymi procesorami Xeon

AMD wprowadził wczoraj oficjalnie do oferty układ noszący nazwę Epyc. To serwerowy procesor typu SoC (System-on-a-Chip) bazujący na firmowej architekturze Zen, który w opinii jego twórców złamie wreszcie monopol firmy Intel w tym segmencie rynku.

Chodzi tu oczywiście o procesory instalowane w silnych serwerów obsługujących duże centra danych. Układ Epic może zawierać do 32 rdzeni obliczeniowych. AMD ma obecnie w ofercie dwa modele rozwiązania: Epyc 7251 (osiem rdzeni) i Epyc 7601(32 rdzenie). Warto przypomnieć, że najsilniejszy obecnie serwerowy układ Xeon produkowany przez firmę Intel zawiera 24 rdzenie obliczeniowe.

Układy linii Epyc zawierają osiem kanałów obsługujących pamięci DDR4 DRAM (2666 MHz) i pobierają moc o wielkości od 120 do 180 watów. W jednym serwerze mogą się znajdować dwa gniazda z procesorem Epyc.

Zobacz również:

AMD ujawnił jednocześnie, że nawiązał współpracę z firmą Microsoft, która zamierza stosować układy Epyc w serwerach obsługujących firmową inicjatywę Project Olympus. To inicjatywa w ramach której Microsoft będzie budować hiper-skalarne chmury obliczeniowej charakteryzujące się otwartością i bardzo dużą wydajnością.


TOP 200