Enterprise Investors tworzy fundusz venture capital

Enterprise Venture Fund I zainwestuje 105 mln euro. Fundusz będzie realizował inwestycje w przedziale 1-5 mln euro finansując ekspansję małych i średnich przedsiębiorstw, spółek działających głównie w branży technologicznej, choć i w tradycyjnych sektorach gospodarki.

Nowy fundusz Enterprise Investors adresowany jest do małej i średniej wielkości dynamicznie rozwijających się firm, które poszukują kapitału na sfinansowanie ekspansji. Jak szacują przedstawiciele Enterprise Investors, w Polsce jest 53 tys. przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 100 osób, o przychodach poniżej 25 mln zł. Coraz bardziej cierpią one na brak kapitału na nowe inwestycje.

Enterprise Venture Fund I dołączy do już istniejących tego typy funduszy prowadzonych przez MCI Management, Intel Capital, czy - planowany - IDG Venture Capital. Podobnie, jak tamte, jest on zorientowany na rynek polski, ale także rynku Europy Środkowo-Wschodniej, choć . Fundusz chce uzyskać - w perspektywie 3-4 lat - trzykrotny zwrot z zainwestowanego kapitału.

W ciągu trzech miesięcy przeanalizowano 100 projektów, w tym 16 internetowych, 3 informatyczne, 7 telekomunikacyjnych, 19 związanych z produkcją, 21 z usługami, a 5 z branży medycznej. Z częścią przedsiębiorców już prowadzone są rozmowy. Są to firmy z branż internetowej, IT, dóbr konsumenckich oraz handlu detalicznego. "Kapitał EVF I przeznaczony jest dla spółek, które już funkcjonują na rynku, posiadają sprawdzony model działania i generują przychody oraz zyski, przynajmniej na poziomie zysku operacyjnego. Oczekujemy od firm, w które będziemy inwestować pomysłu na rozwój, za którym stoi zespół menedżerów zdolnych do wcielenia tych planów w życie, w czym będziemy ich wspomagać" - mówi Rafał Bator, partner w Enterprise Investors.

Fundusz EVF I chce inwestować głównie w sektory technologiczne - informatyka, Internet, telekomunikacja i media - ale również w atrakcyjne projekty z innych, bardziej tradycyjnych branż, np. handlowej, usługowej, finansowej, czy dóbr konsumpcyjnych. Podstawową strukturą transakcji realizowanych przez Fundusz będzie podwyższenie kapitału. Co roku Fundusz będzie inwestował w 4-5 spółek rocznie w ciągu pięciu lat.

Firmy, w które zainwestuje EVF I otrzymają wsparcie dwunastu partnerów Enterprise Investors w biurach w Warszawie i w Bukareszcie. Największym inwestorem w Enterprise Venture Fund I jest George Kaiser Family Foundation (zainwestował ok. 50 mln euro), która - razem z siostrzaną spółką Argonaut Ventures - zaangażowała dotychczas ponad 1 mld USD w fundusze venture capital i inwestycje bezpośrednie na całym świecie. Pozostali inwestorzy w Enterprise Venture Fund I to amerykańskie i europejskie inwestycje finansowe.


TOP 200