Enterasys: NAC do ochrony VoIP

Firma zastosowała pakiet swoich technologii o nazwie Secure Open Convegence do ochrony sieci VoIP. Ochrona ta zawiera również rozwiązania NAC.

VoIP jest trudnym obszarem do stosowania NAC, ponieważ taka kontrola dostępu opiera się głównie na ocenie punktów końcowych sieci jako głównym czynniku decydującym o tym, czy urządzenie może uzyskać dostęp do sieci. Telefony VoIP to zazwyczaj rozwiązania własne różnych firm, nie obsługujące oprogramowania klienckiego, które mogłoby skanować i dostarczać informacje o stanie bezpieczeństwa urządzenia końcowego, jakim jest telefon VoIP.

Ponieważ kontrola punktów końcowych NAC z wykorzystaniem oprogramowania klienckiego nie wchodzi w rachubę, kolejną możliwością jest wykorzystanie uwierzytelniania MAC - tzn. uwierzytelnianie urządzenia końcowego na podstawie adresu MAC. Do tworzenia polityki bezpieczeństwa dla telefonów, może być ono połączone z identyfikacją systemu operacyjnego telefonu, używanego portu przełącznika i innych zewnętrznie rozpoznawalnych czynników.

Taka ocena może dawać pewne gwarancje, że logujące się urządzenie jest telefonem i to właśnie z niego nawiązywane jest połączenie, ale też pozostawia otwartą możliwość, że urządzenie jest czymś, co udaje telefon. Nie mówi też nic o tym, czy urządzenie jest zainfekowane.

Jedynym sposobem ochrony przed urządzeniem podszywającym się pod telefon lub zainfekowanym telefonem, jest monitorowanie zachowań tego urządzenia z chwilą, gdy znajdzie się w sieci (post-admission NAC).

Ochrona NAC w tej sytuacji powinna mieć możliwość egzekwowania polityk post-admission, które określają jakie zasoby i telefony IP są dopuszczane do połączeń. Na przykład: urządzenie przedstawiające się jako telefon i próbują połączyć się z serwerem zasobów kadrowych przedsiębiorstwa, telefonem prawdopodobnie nie jest. Polityki post-admission NAC powinny odciąć takie urządzenia od sieci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200