Energooszczędny PowerPC

Firmy Motorola i IBM zaprezentowały w październiku br. nowy model procesora PowerPC.

Firmy Motorola i IBM zaprezentowały w październiku br. nowy model procesora PowerPC.

Dotychczas produkowano PowerPC model 601, kolejny układ z tej rodziny to PowerPC model 603. Opracowano go z myślą o zastosowaniu w komputerach przenośnych, wystarczy mu napięcie zasilania 3,3 V, co znacząco wpływa na zużycie mocy w czasie pracy. PowerPC 603 ma być oferowany w dwóch odmianach - pierwsza taktowana zegarem 60 MHz i druga 80 MHz. Dla wersji PowerPC 60 MHz moc zasilania wynosi zaledwie 2 W, dla wersji 80 MHz jest mniejsza od 3 W. Na dodatek układ procesora może oszczędzać energię zasilającą w czasie pracy jałowej - wynosi ona wtedy mniej niż 1 W.

Ogólne parametry użytkowe PowerPC 603 są podobne do tych, jakimi charakteryzuje się PowerPC 601. Wartości SPECint92 wynoszą 60 lub 75, zaś SPECfloat92 są równe 70 lub 85, odpowiednio dla modeli 66 i 80 MHz.

Wiarygodne źródła podają, że IBM i Motorola poszukują w tej chwili na Dalekim Wschodzie firmy, która by się podjęła opracowania i produkcji komputerów przenośnych, wyposażonych w te procesory.

Cena, za jaką można będzie kupić nowy procesor nie została jeszcze definitywnie określona - jednak przypuszcza się, że będzie wynosiła 375 USD dla wersji 60 MHz. Już od stycznia '94 r. PowerPC 603 będzie dostępny w ilościach ograniczonych - właściwa sprzedaż ma się rozpocząć w II poł. 94 r.

W połowie listopada, na corocznej wystawie Comdex, Motorola ma zamiar zaprezentować nieukończoną jeszcze wersję systemu operacyjnego firmy Microsoft - Windows NT - dla urządzeń wyposażonych w PowerPC. Jak na razie jest pewne tylko to, że system ten nie ukaże się wcześniej niż po I kw. przyszłego roku.

Firmy IBM i Apple chcą używać PowerPC razem ze swoimi systemami operacyjnymi. Dodatkowo firmy te zamierzają udostępnić swoje systemy operacyjne (Workplace OS i System 7.x), w celu zainstalowania na komputerach z PowerPC tym firmom, które będą posiadały status OEM. Licencja na instalacje systemu OS/2 została już przekazana niektórym producentom sprzętu. Apple czeka z tym podobno do czasu ukazania się pierwszych komputerów Macintosh PowerPC.

Motorola i IBM zaprezentowały dodatkowo PowerPC model 601 taktowany zegarem 80 MHz. Ma on właściwości użytkowe o 20- 25% lepsze w porównaniu z poprzednią wersją 66 MHz. Sprzedaż tych procesorów rozpocznie się w styczniu '94 r. Cena procesora PowerPC model 601 80 MHz ma wynosić ok. 500 USD za sztukę przy zamawianiu większej partii układów.


TOP 200