Energooszczędny Ethernet coraz bliżej

Zespół Energy Efficient Ethernet Task Force (działający w ramach IEEE) przygotowuje się do opublikowania roboczej wersji (Draft 1.0) specyfikacji, co stwarza nadzieję, że sieci komputerowe będą mniej energochłonne i bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.

Grupa robocza IEEE 802.3az Task Force (powołana do życia w 2007 r.) opracowała już wersję Draft 0.9 specyfikacji i po zapoznaniu się w uwagami i poprawkami przygotowuje się obecnie do opublikowania kolejne wersji (Draft 1.0) standardu.

Grupa postanowiła na początek skoncentrować swoją uwagę na połączeniach Ethernet opartych na miedzi, nie tracąc jednak z pola widzenia połączeń opartych na światłowodach. IEEE 802.3az Task Force zapowiada, że w kolejnym podejściu zajmie się właśnie takimi połączeniami, a następnie podejmie podobną dyskusję dotyczącą ethernetowych magistral danych obsługujących różnego rodzaju urządzenia sieciowe.

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Podstawowy mechanizm pozwalający oszczędzać energię nosi nazwę LPI (Low Power Idle). Może on być stosowany w połączeniach Ethernet typu 100Base-TX, 1000Base-T i 10GBase-T. Cała idea sprowadza się do tego, aby układy obsługujące połączenie Ethernet nie pobierały prądy wtedy, gdy nie jest ono używane. Grupa postanowiła, że mechanizm będzie korzystać z techniki auto negocjowania. Oznacza to, że stacje znajdujące się po obu stronach połączenia podejmują negocjacje i uzgadniają nie tylko szybkość transmitowania danych (oraz inne parametry), ale również informują się wzajemnie, czy każda z nich wspiera mechanizm oszczędzania energii.

Grupa uznała, że mechanizm będzie korzystać z usług protokołu LLDP (Link Layer Discovery Protocol). Negocjując warunki transmitowania danych stacje będą mogły decydować czy w przypadku danego połączenia ważniejsza jest wydajność czy energooszczędność. Jeśli będzie to wydajność, połączenie będzie pracować szybko, ale będzie pobierać więcej mocy. Jeśli większy priorytet przypadnie energooszczędności, połączenie będzie transmitować dane z nieco mniejszą szybkością, ale będzie za to pobierać mniej energii. Grupa opracowała już stosowne rozszerzenia LLDP MIB (Management Information Base), tak aby protokół mógł obsługiwać mechanizm 802.3az.

Specjaliści przyznają, że po wprowadzeniu do połączenia mechanizmu 802.3az należy się liczyć z nieco większymi opóźnieniami przy przesyłaniu pakietów. Wiąże się to z tym, że fizyczny interfejs Ethernet musi mieć czas na to, aby po wprowadzeniu go w stan uśpienia zacząć pracować z pełną szybkością. Nie będą to jednak duże opóźnienia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200