Energis Polska tworzy sieć szkieletową

W tym celu spółka zawarła wartą 51 mln USD umowę z Ericssonem, dotyczącą dostawy sprzętu telekomunikacyjnego do transmisji głosu i danych.

Energis Polska sp. z o.o. (dawniej NG Koleje Telekomunikacja) zawarła z polskim oddziałem Ericssona umowę, dotyczącą dostawy sprzętu telekomunikacyjnego do transmisji głosu i danych, który ma być wykorzystany do budowy sieci światłowodowej. Wartość kontraktu wynosi 51 mln USD.

Wysoko wydajna sieć światłowodowa Energis Polska, ma mieć ok. 5 tys. km i będzie bezpośrednio połączona z ogólnoeuropejską siecią szkieletową Energis o długości ponad 30 tys. km.

Kontrakt z Ericssonem obejmuje wybudowanie krajowej sieci szkieletowej do transmisji głosu i danych, wykorzystującej światłowody dzierżawione od PKP. W początkowej fazie projektu pierścieniem telekomunikacyjnym zostaną połączone: Warszawa, Łódź, Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, Katowice i Kraków. Szwedzki producent będzie odpowiedzialny za budowę i konserwację sieci Energis Polska w pierwszym roku jej eksploatacji.

"Energis jest jednym z czołowych operatorów telekomunikacyjnych w Europie, oferującym zintegrowane rozwiązania telekomunikacyjne dla biznesu. Firma ma ambicję stać się, w dobie rewolucji elektronicznej, głównym partnerem w tym sektorze na rynku polskim. Energis Polska pragnie odegrać kluczową rolę w upowszechnianiu zaawansowanych rozwiązań telekomunikacyjnych z zakresu przesyłu głosu, danych i Internetu" - powiedział George Zbigniew Makowski, prezes Energis Polska.

Energis Polska zamierza zainwestować w Polsce w dwóch pierwszych latach działalności ponad 300 mln USD. Firma zapowiada rozpoczęcie komercyjnego świadczenia usług sieciowych i internetowych w pierwszej połowie 2001 r.

***

Elektrim rozbudowuje system telekomunikacyjny

Tel-Energo inwestuje w sieć szkieletową

BPT Telbank inwestuje w sieć szkieletową

Powstała spółka Ogólnopolska Sieć Szkieletowa

Szkieletowa gorączka

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200