Energia solarna kosztuje już mniej niż wiatrowa

Eksperci donoszą, że słońce staje się powoli jednym z najtańszych źródeł energii. Jest to możliwe za sprawą najnowszych technologii, które pozwalają budować bardzo wydajne panele słoneczne. Ten rok był przełomowy, ponieważ koszt uzyskania energii z takich paneli stał się po raz pierwszy niższy od kosztów energii pozyskiwanej z elektrowni wiatrowych.

Dane takie znajdują się w najnowszym raporcie Climatescope opracowanym przez Bloomberg New Energy Finance (BNEF). Raport został opracowany na bazie danych pozyskanych z 58 krajów uznanych za tzw. rynki rozwijające się. Kraje te wydały w 2015 roku 71,8 mld USD na budowę elektrowni słonecznych (porównując rok do roku wzrost o 43%).

BNEF donosi, że w niektórych krajach koszt energii pozyskiwanej z elektrowni solarnych jest dwa razy mniejszy od kosztu energii pozyskiwanej z tradycyjnych elektrowni węglowych. Biorą pod uwagę fakt, że te ostatnie emitują do atmosfery olbrzymią ilość zanieczyszczeń, elektrownie solarne jawią się jako idealne rozwiązanie.

Zobacz również:

I jeszcze jeden ważny fakt. Pod koniec tego roku po raz pierwszy w historii na całym świecie funkcjonować będzie więcej elektrowni solarnych niż wiatrowych. W tym roku moc nowo wybudowanych elektrowni solarnych szacuje się 70 gigawatów, podczas gdy w przypadku elektrowni wiatrowych jest 59 GW. I na koniec słowo o cenach energii solarnej. W zbudowanej w tym roku elektrowni solarnej w Indiach koszt wytworzenie jeden megawatogodziny wynosi 64 USD. W zbudowanej natomiast kilka miesięcy temu podobnej elektrowni w Chile jest jeszcze mniej, bo niecałe 30 USD.


TOP 200