Energia pod kontrolą

Wdrożenie systemu klasy ERP we wszystkich spółkach grupy, a także budowa systemu GIS wspomagającego zarządzanie siecią energetyczną to najbliższe plany Górnośląskiego Zakładu Energetycznego SA w Gliwicach.

Wdrożenie systemu klasy ERP we wszystkich spółkach grupy, a także budowa systemu GIS wspomagającego zarządzanie siecią energetyczną to najbliższe plany Górnośląskiego Zakładu Energetycznego SA w Gliwicach.

Wiosną 1999 r. gliwicki zakład energetyczny zakończył I etap wdrożenia nowego systemu informatycznego w zakresie rachunkowości, środków trwałych, kontrolingu i zarządzania środkami finansowymi.

W kolejnych latach nowy system informatyczny ma umożliwić m.in. planowanie budżetów na podstawie danych archiwalnych, uzyskanie danych przekrojowych o kontrahentach (wcześniej wykonywano to ręcznie) czy kontrolę kosztów działania. "Mając dostęp do systemu mogę na bieżąco monitorować np. wykonanie budżetu mojego działu" - stwierdza Mariola Penno-Szypowska, wicedyrektor ds. informatyki i automatyki w Górnośląskim Zakładzie Energetycznym SA.

SAP R/3 działa już w GZE SA, dwóch rejonach i spółce Obrót Gliwice GZE. System działa na dwóch serwerach HP 9000 (modele: 370 i 570). W najbliższej przyszłości ma objąć pozostałych 11 rejonów i 2 rejony wysokich napięć. Start produkcyjny systemu w tych jednostkach zaplanowano na styczeń 2000 r. Wtedy z nowego systemu będzie korzystało ok. 500 pracowników. Wszystkie placówki są połączone siecią rozległą zbudowaną w technologii ATM. Trwa także rozwój funkcjonalny SAP R/3 w Górnośląskim Zakładzie Energetycznym. Rozwijany jest moduł kontrolingu w zakresie tzw. centrów zysków, planowane wdrożenie modułu zarządzania personelem, w tym części odpowiedzialnej za zarządzanie karierą pracownika.

Sieć pod kontrolą

W Górnośląskim Zakładzie Energetycznym pracuje także system typu SCADA EX firmy Elkomtech. Służy on do sterowania urządzeniami energetycznymi kierującymi przepływem energii elektrycznej. System ten ma być wkrótce zmieniony. W nowej wersji znajdzie się m.in. moduł zarządzania siecią energetyczną. SCADA będzie dostarczał dane w zakresie zarządzania urządzeniami energetycznymi do modułu środków trwałych SAP R/3. Obecnie znajdują się tam tylko dane finansowo-księgowe. "Chcemy powiązać dane techniczne z finansowymi" - mówi Mariola Penno-Szypowska.

Przedstawiciele GZE planują także rozbudowę systemu informacji przestrzennej (GIS) o sieci energetycznej, który zostanie zintegrowany z SAP R/3. Prace trwają od 1996 r. Na początek dotyczą Chorzowa. "Od zarządu miasta Chorzowa na potrzeby systemu GIS otrzymaliśmy informacje adresowe, na które nałożyliśmy własną sieć energetyczną" - twierdzi Mariola Penno-Szypowska.

GIS na lata

Prace w pozostałych dwunastu regionach (Gliwice, Zabrze, Bytom, Pyskowice, Tarnowskie Góry, Mikołów, Katowice, Ruda Śląska, Rybnik, Pszczyna, Wodzisław Śląski i Racibórz) są uzależnione od zaawansowania działań w tamtejszych urzędach. Aby stworzyć mapę cyfrową obszaru, na którym działa GZE, i nałożyć na nią niezbędne informacje, potrzeba co najmniej 8-10 lat. Największym problemem w tego typu projektach jest współpraca wszystkich stron.

Jednym z ostatnich projektów zaplanowanych na kilka najbliższych lat jest stworzenie na potrzeby Górnośląskiego Zakładu Energetycznego Systemu Obsługi Klientów i Dystrybucji (SOKiD). Ma on uwzględniać m.in. zmiany, jakie wprowadziło nowe prawo energetyczne. Zastąpi funkcjonujące dzisiaj systemy Informa i Zbyt ABC.

Obsługa zewnętrzna

Większość prac związanych z informatyką na potrzeby Górnośląskiego Zakładu Energetycznego w Gliwicach prowadzi spółka Infonet-GZE, powstała w 1994 r., po wyodrębnieniu ze struktur GZE departamentów automatyki i informatyki oraz telekomunikacji. W zakładzie pracuje jedynie 18 informatyków, w Infonet-GZE - ok. 230.

"Mimo że jesteśmy większościowym udziałowcem Infonet-GZE, współpracujemy z tą spółką na zasadach komercyjnych, podpisując umowy na poszczególne projekty" - mówi Mariola Penno-Szypowska. Spółka zewnętrzna zajmuje się serwisem, obsługą bieżącą systemów, a także pracami przy wdrożeniu SAP R/3.


TOP 200