Encyklopedia Novella

Czy nie zdarzyło się Państwu, gdy instalowaliście albo administrowaliście siecią NetWare, że nie byliście w stanie przekopać się przez opasłe tomy dokumentacji, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak poradzić sobie z problemem, który właśnie się zdarzył?

Czy nie zdarzyło się Państwu, gdy instalowaliście albo administrowaliście siecią NetWare, że nie byliście w stanie przekopać się przez opasłe tomy dokumentacji, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak poradzić sobie z problemem, który właśnie się zdarzył?

Mając to na uwadze, Novell postanowił wszystko, co ma do powiedzenia o NetWare, umieścić na krążku CD o nazwie Network Support Encyclopaedia Professional Volume (NSEPro), jednocześnie wyposażając go w efektywny system wyszukiwania informacji.

Encyklopedia zawiera ponad 400 MB danych, w tym pełną dokumentację systemu NetWare, procedury rozwiązywania problemów, informacje o partnerach firmy oraz katalogi produktów.

Przy tak dużej ilości danych system wyszukiwania danych musi być odpowiednio sprawny. Novell wykorzystał do tego celu Folio PreViews.

Instalacja pakietu jest łatwa. W standardowej wersji wymaga zaledwie 2 MB pojemności twardego dysku, chociaż można nań przekopiować, jeśli ktoś ma tyle miejsca, wszystkie dane dostępne na CD.

Główne menu oferuje półkę z tytułami rozdziałów do wybrania oraz pasek narzędziowy na górze, skąd wyszukiwanie może być zainicjowane i sterowane. Wyszukiwanie może być przetwarzane po wybranych rekordach zarówno do przodu, jak i do tyłu, a zapytanie do bazy danych powinno być wybierane starannie, gdyż każdy brak precyzji może drastycznie zwiększyć liczbę wyszukanych rekordów.

NSEPro oferuje także rozbudowane funkcje usługowe i wspomagające dokumentując problemy, na jakie napotykali się użytkownicy oraz doświadczenia specjalistów związane z NetWare. Wybrane pliki, patche (łatki programowe) i nakładki można skopiować na twardy dysk uruchamiając stosowną ikonę.

Sekcja podręczników zawiera wszystkie podręczniki NetWare od wersji 2.15 do 4.1, co niewątpliwie przyczyni się do wygospodarowania przez administratorów sieci znacznie większej ilości miejsca na biurku.

Byłbym zdziwiony, gdyby jakiś użytkownik NetWare nie znalazł nic ciekawego dla siebie, ale cena rocznej prenumeraty - 1,6 tys. USD za 12 numerów - czyni NSEPro raczej nieosiągalnym marzeniem administratorów sieci w Polsce, nawet dużych.

Produkt jest znacznie tańszy dla CNE (inżynierów Novella), którzy po zarejestrowaniu się w NPA (Novell Professional Association - za jedyne 150 USD rocznie) mogą nabyć NSEPro za 750 USD.

Mniej zamożni muszą zadowolić się okrojoną wersją NSEPro. Od niedawna nowi użytkownicy NetWare w zestawie instalacyjnym otrzymują bowiem na CD pewien podzbiór NSEPro, o nazwie DynaText, zawierający zbiory wszystkich podręczników zakupionej wersji systemu.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200