EnFace: Mikołaj Sobczak

...szef 48-osobowego interdyscyplinarnego zespołu zajmującego się technologiami mobilnymi na Politechnice Poznańskiej, mentor zespołów studenckich zwyciężających w konkursach programistycznych, m.in. Imagine Cup, który jest organizowany przez Microsoft.

...szef 48-osobowego interdyscyplinarnego zespołu zajmującego się technologiami mobilnymi na Politechnice Poznańskiej, mentor zespołów studenckich zwyciężających w konkursach programistycznych, m.in. Imagine Cup, który jest organizowany przez Microsoft.

O samolotach bezzałogowych

EnFace: Mikołaj Sobczak

Mikołaj Sobczak

To jeden z projektów realizowanych w ramach Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czyli stowarzyszenia zrzeszającego osiem uczelni technicznych z całej Polski. Współpracują z nami prokuratura i policja. Stowarzyszenie powstało zgodnie z koncepcją, że nie da się zapewnić bezpieczeństwa państwa bez wsparcia technologicznego uczelni technicznych. Korzystając więc z grantów badawczo-rozwojowych, podobnie jak wszędzie na świecie, zajmujemy się budową systemów i urządzeń, które mają wesprzeć pracę policji. My akurat zajmujemy się technologiami mobilnymi. Nasze samoloty bezzałogowe, trzy prototypy już latają, będą np. w stanie samodzielnie śledzić ścigane pojazdy i działać w autonomicznych "rojach", czego nie potrafią dostępne już na świecie, znacznie droższe modele.

O mobilnym mieście

Podstawy naprawdę unikalnego w skali światowej systemu Mobilne Miasto tworzymy od 1998 r. System ma siedem modułów i wygląda na to, że wszystkie uda nam się wdrożyć w Lubinie, którego władze do tego stopnia zafascynowały się jego możliwościami, że oddały nam miasto jako poligon badawczy. Wdrożenie pierwszego modułu - informacji o korkach - zakończy się jednak wcześniej, wiosną br. w Poznaniu. W oparciu o czujniki i sterowniki zainstalowane na 181 skrzyżowaniach będziemy wykrywać korki, przewidywać je i informować o nich kierowców za pomocą WAP, SMS-ów, stron internetowych i wiadomości RDS w radiu. W Lubinie będziemy wdrażać kolejny moduł, system rezerwacji miejsc parkingowych, umożliwiający np. zarezerwowanie SMS-em miejsca pod kinem o wybranej godzinie. Przed nami jeszcze implementacja systemu umożliwiającego automatyczne regulowanie płatności za parkingi miejskie (do systemu loguje się sam samochód w chwili zajmowania miejsca postojowego, bez interwencji kierowcy), wdrożenie unikalnego w skali europejskiej systemu sterowania światłami, umożliwiającego stworzenie na żądanie tzw. zielonego tunelu dla pojazdów uprzywilejowanych.

O tym jak zarobić na uczelni

Nie pracujemy - bez urazy - na wydziale filozofii, tylko w Instytucie Informatyki. Polska informatyzuje się na potęgę, mnóstwo firm zainteresowanych jest współpracą z nami, dostajemy granty z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Unii Europejskiej, a do tego zgłaszają się prywatne firmy chcące - we współpracy z nami - realizować komercyjne projekty. Nic dziwnego, jesteśmy świetni. Mamy wiele nowoczesnych laboratoriów komputerowych, a za sobą wiele wdrożeń. Formuła prawna jest prosta - biznes wysyła do uczelni zamówienie na wykonanie usługi, my sprzedajemy licencję na oprogramowanie i dostarczamy dokumentację, politechnika wystawia fakturę i pobiera 15-30% sumy na pokrycie kosztów pośrednich, reszta jest dla zespołu. Można kupić nowy sprzęt, można wydać na życie. Jednocześnie uczelnia za wdrożenia dostaje punkty z MNiSW, co wpływa na jej pozycję w rankingach, my zaś dobrze zarabiamy i nie musimy rozglądać się za pracą w komercyjnych firmach.

Rozmawiała Dorota Konowrocka

Fotografował Wojciech Robakowski.


TOP 200